Rapídne rastúca satelitná konštelácia Starlink sa zatiaľ svojho plného spustenia nedočkala, začína sa však blížiť k splneniu očakávaní. Podľa najnovších informácií pracuje SpaceX na tom, aby vďaka svojej konštelácii drasticky zlepšil internet v lietadlách, informuje The Verge.

Z letectva vytlačia zastaralú konkurenciu

SpaceX a tím zodpovedný za Starlink komunikuje hneď s niekoľkými aerolíniami, v lietadlách chcú totiž využiť internet Starlink. Ak spoločnosť uspeje, stabilné a rýchle pripojenie nájdeme skutočne kdekoľvek na Zemi.

Oznámil to Jonathan Hofeller, viceprezident Starlinku a komerčných predajov, pričom zároveň dodal, že majú vlastný produkt pre letectvo, ktorý prešiel testovaním a v blízkej dobe ho chcú dostať do finálnej podoby a použiť v reálnych podmienkach.

Global Meteor Network

Internet pre aerolínie dnes poskytujú spoločnosti ako Intelsat či ViaSat, ktorý sa už na „neférovú“ konkurenciu sťažoval. Tieto firmy však operujú so svojimi satelitmi na geostacionárnej obežnej dráhe Zeme, ktorá je pomerne vysoko, internet je kvôli tomu pomalý a vysoká je aj odozva. Najzhovievavejšia nie je ani cena takejto služby.

V minulom roku SpaceX otestoval Starlink na piatich prúdových lietadlách a v marci tohto roku žiadali od Federálnej komisie pre komunikácie povolenie na používanie Starlinku v lietadlách, lodiach, ale tiež v autách. Aj keď pôvodne malo ísť len o veľké nákladiaky či karavany, v poslednej dobe sa začína špekulovať aj o použití v klasických osobných automobiloch.

Tisícky satelitov, ohromná infraštruktúra a možno aj prvý bilionár

Od roku 2018 dostala Muskova spoločnosť na nízku obežnú dráhu Zeme takmer 1 800 satelitov Starlink, čím dokončili ich prvú vrstvu. Nasledujú lety k polárnym obežným dráham, kvôli čomu sa presunula na západné pobrežie USA aj autonómna loď OCISLY (Of Course I Still Love You), na ktorej pristávajú prvé stupne rakety Falcon 9.

Hofeller tiež podotkol, že dizajn antén bude pre aerolínie veľmi podobný tým klasickým, avšak s istými vylepšeniami pre lepšiu efektivitu a spoľahlivosť v letectve. Antény vyrobí aj v tomto prípade samotný SpaceX.

Mnohí predpokladajú, že Elon Musk sa stane aj vďaka Starlinku prvým bilionárom na svete. Táto konštelácia má totiž potenciál vygenerovať ročný príjem až vo výške 50 miliárd amerických dolárov, pričom má ešte vždy v rukách aj Teslu, v ktorej prípade tiež mnohí očakávajú prudký nárast hodnoty.

NEPREHLIADNI
Prvých 500 000 ľudí na Starlink internete nie je problém. Služba sa však chystá na ďalšie milióny

Konštelácia satelitov je vždy vo svojej beta verzii a testeri objavujú jej výhody či obmedzenia. Jedným z takýchto „obmedzení“ je napríklad prísna politika autorských práv. Jeden z užívateľov sa pokúsil o nájdenie jej hraníc a úmyselne sťahoval filmy pomocou torrentov bez použitia VPN.

Reakcia SpaceX na seba nenechala dlho čakať a čoskoro obdržal od Starlink tímu automatický e-mail, ktorý ho upozornil na takúto nelegálnu činnosť. Jasne v ňom stálo, že môže dôjsť k zrušeniu služby a dokonca riešeniu problému súdnou cestou zo strany poškodeného.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom