CEO americkej automobilky Tesla, Elon Musk, ešte v januári po predstavení novej verzie Modelu S v príspevku na Twitteri škádlil fanúšikov na ohromný výkon jej infotainmentu a zábavného systému, na ktorom si údajne budeš vedieť zahrať aj tituly ako Zaklínač 3 či Cyberpunk 2077. Tieto informácie, ktoré mnohí najskôr považovali za vtip, najnovšie potvrdila spoločnosť AMD, píše The Verge.

AMD počas udalosti Computex 2021 totiž oficiálne odhalilo, že nový informačno-zábavný systém Tesly Model S a X poháňa práve výkonný procesor AMD Ryzen spárovaný s grafickým procesorom AMD s architektúrou RDNA 2, ktorú nájdeme napríklad aj v konzolách novej generácie.

„S RDNA 2 skutočne len začíname. Možno vás prekvapení, keď sa dozviete ďalšie miesto, kde RDNA 2 grafiku nájdete. Je to doslova „na ceste“, teda na trhu s elektrickými vozidlami v nových verziách Tesla Model S a Model X,“ uviedla šéfka výrobcu procesorov, Lisa Su.

Výkon približujúci sa PlayStation 5

Podľa doposiaľ nepotvrdených informácií, ktoré však ešte v januári zdieľal leaker Patrick Schur, by mal nový infotainment Tesly poháňať procesor AMD Navi 23, ktorý sa nachádza v „najslabšom“ z novo predstavených mobilných grafických čipov série Radeon 6000M, ktorým je model Radeon 6600M, píše AnandTech.

Vyhlásením AMD sa tak zároveň potvrdzujú informácie, ktoré počas predstavenia novej verzie Modelu S uviedla aj Tesla, a to že výpočtový výkon modernizovaného infotainmentu dosahuje hodnoty približujúce sa 10 teraflopom.

V konečnom dôsledku by tak systém elektromobilov mohol disponovať výkonom len o čosi menším, než má konzola PlayStation 5, čo plne plne postačuje na hranie aj tých najmodernejších hier prostredníctvom bezdrôtového ovládača.

AMD zároveň poskytlo odpovede aj na vysokú spotrebu energie, ktorá novým čipom rozhodne chýbať nebude a mohla by nepriaznivo vplývať na spotrebu elektromobilu.

Podľa CEO Lisy Su sa grafické čipy s architektúrou RDNA 2 plne „naštartujú“ len vtedy, pokiaľ na nich používateľ spustí titul, ktorý vyžaduje veľkú výpočtovú silu. Vstavané herné systémy v Teslách by tak vo výsledku nemali na bežnú prevádzku infotainmentu a zábavy spotrebovať viac energie, ako skutočne potrebujú.

Tesla chce opäť zaujať vlastnosťou, ktorú nemá nikto

Otázkou tiež pochopiteľne ostáva, či má možnosť hrať najmodernejšie AAA tituly na infotainmente Tesly pre zákazníkov zmysel. Tesla je však už dlhšiu dobu známa podobnými vychytávkami vo svojich elektromobiloch, ktoré jej pomáhajú sa výrazne odlíšiť od konkurencie.

NEPREHLIADNI
Tesla zachránila kritickú nemocnicu na ostrovoch Haiti. Olovené batérie nahradil špičkový systém Powerpack

Nemožno teda Muskovi odoprieť, že možnosť spustiť si nový Cyberpunk 2077 priamo na infotainmente vozidla je niečím, čo na bežnom trhu rozhodne nenájdeš. Čo sa prvých dodávok nových elektromobilov týka, podľa Muska sa prvé verzie Model S Plaid s novým systémom dostanú k majiteľom od 10. júna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom