Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po ničivom zemetrasení v roku 2010 neostal na ostrovoch Haiti „kameň na kameni“. Menší ostrov Gonave dostal po tejto smutnej udalosti do daru nemocnicu, ktorá je napájaná slnečnou energiou. V priebehu rokov ale olovené batérie prestali byť spoľahlivé, a tak prichádza na rad Tesla a jej záložné batérie Powerpacks, informuje portál Electrek.

Na ostrove Gonave žije 100 000 ľudí, pre ktorých je nemocnica Wesleyan jediným miestom, kde môžu dostať adekvátnu zdravotnú starostlivosť v rámci svojho ostrova. Ak by táto nemocnica prestala fungovať, ostrovania by sa museli plaviť takmer 20 km na najbližší ostrov Haiti a následne cestovať 2 hodiny mestskou dopravou do nemocnice, ktorá ich vo finále vôbec nemusí prijať a ošetriť.

Táto cesta je nielen extrémne dlhá, ale plavba malými člnmi cez more je aj poriadne nebezpečná. Preto je nemocnica Wesleyan na ostrove Gonave nesmierne dôležitá, no jej efektivita závisí od toho, či má dostatok elektrickej energie.

Tesla prichádza na pomoc

Celá nemocnica je napájaná energiou získanou zo Slnka. Pri jej výstavbe bola ihneď vybavená solárnymi panelmi a olovenými batériami, ktoré uchovávajú energiu a nemocnicu ňou následne zásobujú v prípade horšieho počasia alebo noci, kedy solárne panely prirodzene energiu neprodukujú.

V priebehu rokov ale niektoré batérie stratili viac ako polovicu svojej kapacity a nedokázali už spoľahlivo zásobovať nemocnicu. Inžinieri preto navrhli výmenu batérií a modernizáciu celého systému, uvádza World Hope International.

Na scénu tak prichádza Tesla a jej Powerpack batérie, ktoré už pomáhajú udržiavať stabilitu elektrickej siete v rôznych kútoch sveta. Po novom teda zabezpečí aj nemocnicu Wesleyan, kde nahradí menej spoľahlivé olovené batérie.

Zvyšuje stabilitu a šetrí peniaze

Batériové „farmy“ Powerpack od Tesly sú nesmierne populárne najmä v Austrálii a už v minulosti niekoľkokrát dokázali, ako sú v krízových situáciách nápomocné. Okrem podpory pri výpadku elektriny dodávanej priamo z miestnych elektrární však dokáže Powerpack pri správnom nakonfigurovaní mesačne šetriť výraznú sumu peňazí.

O tom sa presvedčila aj Queenslandská univerzita v Brisbane, kde nasadili systém Powerpack s celkovou kapacitou 2,15 MWh a výkonom až 1,1 MW. Systém dokázal za prvý kvartál 2020 ušetriť škole približne 67 500 €, pričom pôvodné odhady boli „iba“ 55 000€.

Univerzita oznámila, že podobné štvrťročné správy bude vydávať aj v budúcnosti, aby z nich mohli čerpať ďalší vedci alebo spoločnosti. V Austrálii sa batérie od Tesly v kombinácii so solárnymi panelmi dostávajú rapídne do popredia a pomaly nahrádzajú fosílne elektrárne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú