Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elon Musk už roky plánuje kolonizáciu Marsu, na ktorú chce použiť najnovšiu raketu jeho vesmírnej spoločnosti SpaceX, známu ako Starship. Ako ale informuje Futurism, jeho dôvod pre kolonizáciu Marsu sa zakladá na predpoklade, ktorý sa podarilo podkopať jedinou dobre mierenou otázkou, po ktorej ostal Musk bez slov.

Útek zo Zeme nedomyslel

Musk dlhodobo argumentuje v prospech kolonizácie vesmíru tým, že raz môže dôjsť na Zemi ku katastrofe a len založenie sebestačnej kolónie na inej planéte môže zabrániť tomu, aby ľudstvo vyhynulo. Jednou z takýchto katastrof podľa neho môže byť umelá inteligencia, ktorá sa vymkla spod kontroly a rozhodla sa vyhubiť ľudstvo.

Demis Hassabis, spoluzakladateľ projektu Google DeepMind, však na tento argument odpovedal protiotázkou – ak umelá inteligencia prekoná ľudí a rozhodne sa nás vyhubiť, čo jej zabráni v tom, aby nás nasledovala aj na iné planéty? Ako píše The New York Times, po tejto otázke ostal Musk bez slov a nedokázal odpovedať.

MDRS/Mars Society

Je však nutné dodať, že i keď mal Hassabis v tomto smere pravdu, dôvodov na vytvorenie kolónie na Marse je oveľa viac a i keď nás nemusí zachrániť pred umelou inteligenciou, má šancu dať ľudstvu šancu v prípade katastrofálnej zrážky s asteroidom či dokonca pri globálnom jadrovom konflikte.

Zároveň je ale treba povedať, že aj po takýchto katastrofách je možné Zem opäť osídliť oveľa ľahšie, než Mars, ktorý nemá takmer žiadnu atmosféru.

Skrátená cesta na Mars

Aj keď dnes trvá cesta na Mars celé mesiace, v budúcnosti sa zrejem tento komplikovaný proces zmení. Ukazuje sa totiž, že najmodernejšie typy iónového pohonu dokážu takúto cestu skrátiť na približne jeden mesiac za predpokladu, že majú dostatočne silný zdroj elektrickej energie – na tom však vedci naďalej pracujú.

Omyli sú mu blízke

Kým mnohí iní miliardári sa skôr skrývajú, Musk sa neustále drží na očiach verejnosti a keď tak z jeho úst vypadne absolútny nezmysel, svet sa o tom rýchlo dozvie – takýchto nezmyslov je pritom neúrekom a niekedy prichádzajú aj v podobe produktov, ako je napríklad retro-futuristický pickup Tesla Cybertruck, ktorý kvôli bezpečnosti nemá šancu dostať sa na európsky trh.

Či a kedy sa ľudstvo dočká skutočnej kolónie na Marse je otázne, avšak pristátie prvých astronautov nie je vylúčené ani v blízkej budúcnosti. Ak sa totiž vráti ľudstvo na Mesiac, bude mať za sebou prvý veľký míľnik na ceste k Marsu, ktorý je oveľa ďalej a cesta k nemu bude pre astronautov obrovskou výzvou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú