Podľa najnovších a aktuálnych plánov riešenia klimatických zmien to naša planéta nebude mať vôbec ľahké. Ak ich totiž dodržíme, naša planéta sa môže do konca tohto storočia otepliť až o 2,7 °C, čo je pre veľké množstvo ekosystémov katastrofálne, informuje AlJazeera.

Ciele sú nedostatočné

Ako píše portál The Conversation, ak ľudstvo splní všetky svoje klimatické ciele na rok 2030, čo je už samo o sebe vysoko nepravdepodobné, Zem sa oteplí až o 2,7 °C. To je však oveľa viac, než príroda znesie a takýto výsledok predstavuje vážne problémy aj pre ľudstvo.

Medzinárodne dohodnuté oteplenie je pritom len 1,5 °C, čo znamená, že ho prekročíme o viac než jeden stupeň Celzia. Krajiny plánujú obrovské redukcie emisií, nová štúdia však ukazuje, že musíme ročne vyprodukovať ešte o ďalších 28 miliónov ton CO2 menej, než sa píše v týchto plánoch, píše Reuters.

Pixabay

Množstvo cieľov je údajne založených na technológiách, ktoré zatiaľ v potrebnom množstve neexistujú, alebo ich nemáme k dispozícii vôbec. Austrália kvôli tomu bude mať obrovské problémy, nevyhneme sa im však ani my.

Peklo na Zemi

Od časov pred industrializáciou sa svet oteplil celkovo o 1,2 °C. Táto zmena sama o sebe spôsobuje vážne problémy a všetko mení. Klimatické zmeny spôsobili extrémne teplá vo východnej Severnej Amerike, ale tiež množstvo júlových povodní v Európe. Zdá sa, že najväčšia štúdia v histórii má pravdu a ľudia sa skutočne musia vzdať svojho pohodlia.

Oveľa horšie je na tom však taká Austrália, ktorej extrémne horúce letá a ničivé požiare spôsobili už tak množstvo škôd. Ak sa do roku 2100 naozaj oteplí planéta o takmer 3 °C, môže to spôsobiť úplnú stratu Veľkej korálovej bariéry – väčšina korálových útesov v skutočnosti s najväčšou pravdepodobnosťou neprežije ani oteplenie o 1,5 °C.

Pixabay

Niektoré časti miest Sydney a Melbourne môžu v prípade takéhoto oteplenia zažívať teploty až 50 °C a okrem zhoršenia období sucha tiež môže región zažívať prudké a náhle dažde, ktoré vyústia do rýchlych a nepredvídateľných povodní.

Riešenie zrejme nemáme

Konferencia OSN o klimatických zmenách, známa tiež ako COP 26, ktorá sa začína dnes v Glasgow, v Spojenom Kráľovstve a potrvá až do 11. novembra, sa má takýmito problémami zaoberať a krajiny sa musia dohodnúť na reálnych riešeniach.

Hawaii Sea Grant King Tides Project/NASA Earth Observatory/ Joshua Stevens

Miliardári ako Bill Gates alebo Elon Musk majú vlastné riešenia a snažia sa o zmiernenie dopadov klimatickej krízy, tú je však nutné riešiť na celosvetovej úrovni. Je extrémne dôležité, aby sa krajiny konečne dohodli, zjednotili a začali koordinovať svoji kroku pre zníženie vplyvu na svetový ekosystém – čosi také je však, aj naďalej, mimo reality.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú