Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Odborníci sa zaoberajú problematikou politických vzťahov v prípade, že ľudstvo stretne mimozemskú civilizáciu, informuje UniverseToday. Či už nájdeme my ich alebo oni nás, vlády musia vedieť na takúto situáciu reagovať a zaistiť bezpečie ľudstva a zároveň pozitívne a stabilné vzťahy s neznámymi formami života.

Vedci priznávajú, že sa jedná o veľmi hypotetickú debatu, ktorá skutočne hraničí so sci-fi a fantasy. Zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by sme mohli na takúto civilizáciu v blízkej budúcnosti naraziť.

Keďže sa ale môže jednať o najdôležitejší moment v našej histórii, ľudstvo oveľa viac ocení pripravenosť, než prekvapenie a nasledujúci chaos či paniku.

Môžu nás chcieť obsadiť

Niektorí z odborníkov sa obávajú, že takáto civilizácia môže byť nepriateľská a podobný názor v roku 2010 vyriekol aj Stephen Hawking, podľa ktorého sa môžu stať z pokročilých civilizácií nomádi prahnúci po dobýjaní nových svetov a získavaní ich komodít pre svoje vlastné prežitie. Vedci ale tentoraz opisujú úplne iné riziko a tým je samotná detekcia signálu mimozemskej civilizácie.

SETI

Problémom je totiž takzvaná reálpolitika, čo je zahraničná politika založená na vypočítavosti a národných mocenských záujmoch. Práve tá môže byť veľkou prekážkou pri snahe o vysporiadanie sa s objavom mimozemskej civilizácie a, ako podľa Phys.org dodávajú odborníci, môžu vzniknúť obrovské problémy pre náboženské komunity, ktoré ale pomerne rýchlo pominú a ľudia sa vrátia k bežnému životu.

Odborníkov oveľa viac desí to, čo môžu spraviť politici v snahe uchovať si takýto bezprecedentný úspech len pre seba, resp. len pre svoju krajinu a ochudobniť tak zvyšok ľudstva. Nad komunikačnými kanálmi s mimozemskou civilizáciou si môžu niektoré krajiny chcieť udržať monopol a tak aj obrovské výhody.

Koncepty generačných lodí a vesmírnych kolónií NASA

Počkáme 400 000 rokov

Aj keď je dobré byť pripravený, naše šance sú mizivé. Ľudstvo sa totiž, podľa nedávnej štúdie, kontaktu mimozemskej civilizácie nedočká najbližších približne 400 000 rokov.

Na základe simulácií vedci dospeli k nie práve potešujúcemu, napriek tomu však zrejme realistickému výsledku – v našej galaxii sa má nachádzať 36 civilizácií schopných komunikácie. Napriek zdanlivej presnosti však vedci dodávajú, že táto problematika je aj naďalej len v hypotetickej hladine a v našom okolí sa môže nachádzať aj množstvo mŕtvych civilizácií.

Získajú nevídané technológie?

Autori novej štúdie sa tak v prípade stretu mimozemskej civilizácie neobávajú toho, čo nám môže spraviť, ale toho, čo môže spôsobiť ľudstvo samo sebe. Akákoľvek mimozemská civilizácia, obzvlášť ak nás navštívi, musí mať nad nami poriadnu technologickú prevahu a ak je priateľská, tieto technológie môže poskytnúť ľudstvu.

liuzishan/freepik

Ak krajina, ktorú civilizácia kontaktovala ako prvú vytvorí monopol a kontakt zvyšku sveta neposkytne, môže získať extrémnu technologickú prevahu nad zvyškom planéty. Vedci preto odporúčajú, aby sa pri plánovaní podobných stretov pre istotu počítalo aj s reálpolitikou a s ľudskou náturou, ktorá je chaotická a často sebecká.

Zároveň ale dodávajú, že vytvorenie takéhoto monopolu je vysoko nepravdepodobné a oveľa väčšie riziko vyplýva z presvedčenia danej krajiny o tom, že čosi také dokáže. Obzvlášť nepravdepodobná monopolizácia je podľa nich v prípade, ak takúto civilizáciu objavia vedci jednej zo západných demokracií, ktorých vedecké štruktúry sú zakorenené aj v medzinárodných vzťahoch.

Pixabay

Dodávajú tiež, že technologické a vedecké poznatky od takejto civilizácie nemusia byť pre ľudstvo vôbec tak užitočné, ako si myslíme. Potrebujeme totiž aj kontext a predošlé znalosti, pričom situáciu porovnávajú k stredovekému učencovi snažiacemu sa pochopiť učebnicu o dizajne jadrových zbraní. Tá síce obsahuje informácie o tomto dizajne, ale nevysvetľuje absolútne matematické a fyzikálne základy či spojitosti, o ktorých v stredoveku nikto nič nevedel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú