Technologický gigant z Redmontu prednedávnom všetkých prekvapil a predstavil svoj nový smartfón, ktorý je síce ešte vo fáze konceptu, no na scéne chce vytvoriť samostatnú kategóriu zariadení. Spoločnosť pritom v modeli Surface Duo stavila na Android, ktorý je upravený pre potreby smartfónu a jeho 2 obrazovky. Microsoft mal využiť tento systém, pretože podľa slov Panosa Panaya je práve Android najlepším OS pre tento nový produkty firmy, informuje Techradar.

Firma Billa Gatesa je po svete známa predovšetkým vďaka svojmu Windowsu a ďalším softvérovým riešeniam pre mnohé zariadenia. Spolu s tým však má za sebou aj pokusy vo svete smartfónov, kde pred rokmi chcela preraziť s vlastným systémom Windows Phone, ktorý aplikovala v modeloch od Nokie.

Tie boli neskôr známe pod jej vlastným menom. Netrvalo dlho a tento biznis Microsoftu skončil, spolu s fínskou legendou, z ktorej sa neskôr stala súčasť HMD Global. Po rokoch sme videli ďalší pokus, ktorým sa chce Microsoft opäť presadiť, no tentokrát na to ide inak.

Silná konkurencia prišla Microsoftu vhod

Miesto toho, aby opäť tvrdohlavo presadzoval vlastný operačný systém v smartfónoch, predstavil netradičné zariadenie, ktoré využíva konkurenčný Android. Presne tak! Reč je o novom modeli Surface Duo, ktorý je menším súrodencom Surface Neo s Windowsom. Prečo sa Microsoft rozhodol v tomto kúsku využiť práve Android? Odpoveď na túto otázku objasnil Panos Panay, produktový riaditeľ firmy, ktorý prezradil, že „najlepším systémom pre tento produkt je Android“.

Zobraziť celú galériu (0)
Microsoft Surface /YouTube

Nenechaj si ujsť
Microsoft zaskočil verejnosť. Toto je jeho skladací smartfón s Androidom

To všetko napriek tomu, že práve tento OS od Googlu je jedným z najväčších konkurentov Microsoftu. Panos Panay tiež informoval, že spoločnosť chcela vyhovieť zákazníkom. Tí aktuálne najviac využívajú Android.

Pre spoločnosť by tak bol vývoj iného systému do takéhoto zariadenia náročný proces, ktorý sa vo výsledku vôbec nemusel vyplatiť. Nový Surface Duo pritom príde na trh zrejme až koncom budúceho roka, nakoľko ho firma momentálne stále vyvíja. Chýbať v ňom však nebude ani celý rad Office aplikácií, informuje PhoneArena.

Pokiaľ by mal možnosť, stavil by na iOS?

Microsoft navyše chce, aby mali jeho zariadenia v budúcnosti lepší servis a prístup ku komponentom. To znamená, že by si jedného dňa mohol aj samotný zákazník vymeniť napríklad SSD disk. Plány spoločnosti sú tak naozaj veľké a bude potom už len na zákazníkoch, aby mu potvrdili, či sa vydal správnou cestou.

V prípade Androidu, ktorý je dostupným a otvoreným operačným systémom, sa môže naskytať možnosť, kedy by Microsoft miesto neho stavil napríklad na iOS. Pravdaže, Apple by na takýto scenár zrejme nikdy nepristúpil a chcel si svoje systémy udržať len na vlastných produktoch, no rozhodol by sa Microsoft pre jeho operačný systém, pokiaľ by mal takúto príležitosť?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom