Pátranie po mimozemskom živote ľudstvo snáď nikdy neprestane unavovať. Ide o druh činnosti, ktorý nadchne azda aj toho najväčšieho odporcu vesmírneho výskumu. V novej štúdii publikovanej na predtlačovom serveri arXiv však prišli vedci s nie príliš pozitívnou správou. Zistili, že väčšina mimozemských civilizácií sa už pravdepodobne sama zničila. O téme pôvodne informoval portál LiveScience.

Tím vedcov z Kalifornskej technickej univerzity vo svojom výskume pomocou moderných astronomických a štatistických modelov mapoval vznik a zánik inteligentného života v priestore a čase naprieč celou Mliečnou dráhou.

NASA

Vedci sa snažili zistiť, kedy a na akom mieste sa v našej galaxii mohol vyskytnúť život v podobe inteligentnej civilizácie, pričom jedným z kľúčových faktorov celého výskumu bola „tendencia inteligentných tvorov k sebazničeniu“.

Okrem toho skúmali aj celý rad ďalších činiteľov, o ktorých sa predpokladá, že ovplyvňujú vznik a vývoj inteligentného života, ako napríklad výskyt hviezd podobných Slnku s planétami podobnými Zemi a množstvo výbuchov supernov.

Pri zohľadnení týchto faktorov vedci zistili, že život sa najpravdepodobnejšie vyskytol vo vzdialenosti zhruba 13 000 svetelných rokov od galaktického centra v čase 8 miliárd rokov po vzniku galaxie. Pre zaujímavosť, Zem je od galaktického centra vzdialená až 25 000 svetelných rokov a ľudská civilizácia vznikla na jej povrchu až po 13,5 miliardách rokov od sformovania galaxie.

V prípade, že naša galaxia dosahovala svoj „cvilizačný vrchol“ pred 5 miliardami rokov, väčšina mimozemských civilizácií sa už pravdepodobne stihla sama zničiť a v súčasnosti (ak vôbec) existujú len veľmi mladé mimozemské civilizácie.

Vedci však upozorňujú, že „ako často sa civilizácie samé zahubia“ je posledná neistá premenná, ktorú potrebujú zistiť. Ide totiž o najdôležitejší faktor pri určovaní toho, koľko civilizácií sa v našej galaxii môže nachádzať. Ak teda existuje čo i len malá šanca, že daná civilizácia sa niekedy sama vyhubí, je vysoko pravdepodobné, že drvivá väčšina mimozemských civilizácií je už dávno fuč.

Obrázok znázorňuje pravdepodobnosť výskytu mimozemských civilizácií. Os X predstavuje vzdialenosť od galaktického centra, os Y predstavuje vek Mliečnej dráhy v miliardách rokov. Cai et al.

Vo svojej podstate ide o aktualizovanie slávnej Drakeovej rovnice, sformulovanej už v roku 1961 americkým astronómom Frank Donald Drakeom. Väčšina verejnosti ju však mohla zachytiť až v seriáli Cosmos, ktorý spoluvytvoril a uvádzal slávny astronóm a popularizátor vedy a kritického myslenia, Carl Sagan.

Drakeova rovnica je matematická rovnica, pomocou ktorej teoreticky dokážeme vypočítať počet mimozemských civilizácií schopných komunikácie.

Autori publikácie tiež uvádzajú, že od čias Carla Sagana prebehlo už mnoho výskumov, poskytujúcich nové poznatky o hustote plynu a hviezd, frekvencii výbuchov supernov a formovaní exoplanét, ktoré im rovnicu umožnili aktualizovať.

Tento výskum si odporuje s vyjadreniami bývalého šéfa izraelskej vesmírnej bezpečnosti, Haim Esheda, ktorý sa pre národný denník Yediot Aharonot vyjadril, že mimozemšťania sú skutoční a vlády s nimi komunikujú. Podrobnosti o jeho vyjadreniach nájdeš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú