Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podľa novej štúdie zverejnenej v APS Physics môžu mimozemské civilizácie na spoľahlivý prenos informácií a dát používať tzv. kvantovú komunikáciu. Ľudstvo o nej zatiaľ len sníva, no má potenciál úplne zmeniť spôsob, akým vo vesmíre komunikujeme. Navyše sa zdá, že bez nej to bude extrémne ťažké.

Vyriešili citlivosť?

Jedným z najväčších problémov kvantových komunikačných sietí je ich samotné založenie, keďže sú veľmi citlivé na vonkajšie vplyvy, ktoré ich môžu veľmi ľahko narušiť a znefunkčniť. Ako ale vysvetľuje ScienceAlert, podľa vedcov stojacich za novou štúdiou dokážu takéto systémy letieť vesmírom bez toho, aby sa rozpadli.

„Kvantové stavy vo všeobecnosti považujeme za veľmi citlivé. Ak sa naskytne akákoľvek vonkajšia interakcia, v podstate tento stav zničíte,“ tvrdí Arjun Berera, vedúci autor štúdie a teoretický fyzik z Univerzity Edinburghu. Zároveň ale v štúdii dodávajú, že je možné založiť kvantovú komunikáciu prenášanú fotónmi v oblasti röntgenových lúčov na medzihviezdne vzdialenosti.

SETI

Či túto technológiu používajú mimozemšťania, je (zatiaľ) len špekulácia, keďže ľudstvo ako dobre vieme ešte žiadnu inú civilizáciu neobjavilo. Vedci ale hľadajú všetky možné spôsoby komunikácie, po ktorých môžu následne pátrať pre prípad, že by ich vzdialené civilizácie používali práve na to, aby sa nás pokúsili kontaktovať.

Na kontakt si počkáme

Na základe nedávnych výpočtov vedci prišli na to, že sa v tom horšom prípade môže nachádza v Mliečnej ceste len 111 pokročilých civilizácií schopných medzihviezdnej komunikácie. Na základe tohto čísla si na kontakt s nimi počkáme ešte 400 000 rokov.

V tom lepšom prípade je ich v našej galaxii 42 000 a k prvému kontaktu môže dôjsť do 2 000 rokov. Aj v tomto prípade sa ale jedná primárne o špekuláciu, ktorá sa riadi limitovanými dátami a informáciami o vývoji života, ktoré sa zakladajú len na vzorke jedinej planéty, tej našej.

Vyvíjame ju aj na Zemi

Kvantová komunikácia je vďaka potenciálu oveľa rýchlejšieho spracovania dát a tiež bezprecedentnej bezpečnosti atraktívna nielen pre kontakt s medzihviezdnymi civilizáciami, ale tiež pre samotné ľudstvo. Na vývoji pracuje množstvo laboratórií či súkromných spoločností z celého sveta s cieľom vytvoriť extrémne bezpečné siete tu na Zemi, alebo v budúcnosti aj vo vesmíre, píše ScienceNews.

rommma/freepik

Obzvlášť futuristicky znie idea využitia kvantového previazania, vďaka ktorému sú dve elementárne častice navzájom ovplyvňované okamžite na akúkoľvek vzdialenosť. Problém však je, že takýmto spôsobom nie je možné, aspoň podľa doterajších poznatkov, prenášať informáciu. Akákoľvek interakcia s takouto časticou totiž celé previazanie zničí.

Najdôležitejšou implikáciou tejto štúdie je však práve možnosť detegovania kvantového signálu zo vzdialených kútov našej galaxie. Astronómovia tak môžu hľadať potenciálne civilizácie úplne novým spôsobom, najprv však musia vytvoriť zariadenie pre zaznamenávanie takejto formy komunikácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú