Microsoft začal pracovať na náhrade za projekt Polaris ešte pred 2 rokmi. Vyvíjaný systém známy ako Windows 10 S však neskôr zrušili, jeho náhradou bude pripravovaný Windows 10X určený pre najlacnejšie a hardvérovo nenáročné zariadenia. Spoločnosť stále na jeho vývoji pracuje, no teraz unikol na verejnosť, informuje Windows Latest. Takto vyzerá jeho používateľské prostredie.

Detailné plány o vydaní a určení operačného systému Windows 10X boli známe ešte vlani, kedy Microsoft taktiež avizoval, kedy by sa mohol tento systém dostať na prvé zariadenia. Je známe, že primárne bude určený pre cenovo dostupné notebooky alebo aj tablety na štýl Chromebookov s jedným displejom, hoci sa spočiatku hovorilo, že bude využitý aj pri skladacích zariadeniach s dvomi obrazovkami.

V tomto segmente bude chcieť konkurovať ChromeOS od Googlu. Do vydania tohto okresaného systému Microsoftu však ostáva ešte niekoľko mesiacov. Prvé zariadenia s týmto jednoduchším OS by sme mali vidieť počas jari. Medzi prvými by ho mali dostať produkty od partnerov Microsoftu, medzi ktorých patrí napríklad Lenovo, Dell, HP, či Asus.

Zobraziť celú galériu (1)
Takto vyzerá nová ponuka Štart v systéme Windows 10X. Zdroj: Microsoft

Pred samotným vydaním finálnej verzie sa unikol do éteru RTM kandidát (verzia pripravená na výrobu, v tomto prípade vydanie) tohto operačného systému, ktorý si vyskúšalo niekoľko ľudí. Windows 10X sa však bude vyznačovať okresanými možnosťami.

Hoci vychádza z aktuálnej desktopovej verzie klasického Windowsu 10, bude mať jednoduchšie používateľské rozhranie, možnosti a taktiež obmedzenú podporu aplikácií. Navyše by mal podľa doterajších informácií fungovať výlučne s produktami vybavenými hardvérom Intelu, podporovať však môže aj ARM procesory v budúcich zariadeniach Surface. Ako teda nový Windows 10X vyzerá?

Microsoft okresal Windows 10. Toto je nový Windows 10X

Pre fungovanie tohto systému na vybraných zariadeniach si musí po jeho prvom zapnutí používateľ vytvoriť Microsoft konto a nie je možné vytvoriť lokálne konto. Po vykonaní prvotných úkonov a nastavení sa načíta prázdna plocha systému s hlavnou lištou, kde sú ikony centrované v strede.

Menu Štart už viac neobsahuje živé dlaždice, slúži ako launcher, v ktorom používateľ nachádza zoznam aplikácií. Toto prostredie si však môže prispôsobiť. Programy je možné vyhľadávať v upravenom vyhľadávaní, ktoré poskytuje rýchlejšie výsledky a zobrazuje ich z viacerých zdrojov vygenerovaných vyhľadávačom Bing.

Ten aktuálne nie je možné vymeniť za iný vyhľadávač. V systéme je možné nainštalovať webové aplikácie PWA (Progressive Web Apps) a pripnúť ich na hlavnú lištu. Stiahnuť sa dajú aj z prehliadača Edge, informuje The Verge. Nebolo potvrdené, že by Microsoft poskytol v tomto systéme podporu pre klasické desktopové aplikácie.

Samotné okná aplikácií nie je možné ľubovoľne meniť, no dajú sa zobrazovať vedľa seba na celú obrazovku.  V okne aplikácií teda chýba aj tlačidlo na ich minimalizovanie a maximalizovanie. Zariadenia s Windows 10X dostanú pre touchpad podporu gest pre multitasking a prácu s takýmito aplikáciami.

Microsoft výrazne zjednodušil aj akčné centrum z Windowsu 10 a pre Windows 10X ho poskytol len v základnej forme, kde je možné upravovať potrebné nastavenia a ovládať niekoľko funkcií. Keďže sa jedná o skutočne obmedzený systém, používateľ tu nemá prístup ani k registrom, ovládaciemu panelu, či správcovi úloh.

Zobraziť celú galériu (1)
Snímka obrazovky/Windows Latest

Okresaný bol aj Prieskumník, ktorý slúži primárne na pripojenie ku cloudovému úložisku OneDrive, no používateľ v ňom môže spravovať aj stiahnuté súbory v lokálnom úložisku a synchronizovať ich. Mnohým sa takto upravený Prieskumník môže zdať familiárny, vychádza totiž z webového prostredia OneDrive a využíva webové komponenty pre integráciu do Windows 10X.

Celé používateľské prostredie systému bolo vytvorené od základov výlučne pre tento jednoduchší OS, používateľ tak zmeny v UI pocíti v každom smere. Fungovanie tohto nového systému Microsoftu detailne prezentuje aj priložené video portálu Windows Central.

Windows 10X teda nebude operačným systémom, ktorý si bežní používatelia plnohodnotného Windowsu 10 budú môcť nainštalovať do svojich zariadení, bude predinštalovaný len v nových zariadeniach z najnižšej cenovej kategórie, kde chce konkurovať ChromeOS. Stále však nie je známy presný dátum, kedy bude táto novinka dostupná alebo ktorí výrobcovia ju prinesú na trh ako prví.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom