Spoločnosť Microsoft bola od oznámenia o ukončení podpory pre operačný systém Windows 7 terčom kritiky mnohých používateľov. Koniec podpory „sedmičky“ je už za rohom a o tom, čo ťa čaká, pokiaľ tento systém stále používaš, sme písali v samostatnom článku. Technologický gigant však najnovšie odporúča používateľom, aby namiesto aktualizácii starších počítačov prešli na nové zariadenia, píše MSPoweruser.

Odporúča sa prechod na novšie zariadenia

Ukončenie podpory systému Windows 7, ktoré nastane už 14. januára (utorok), môže vystaviť milióny existujúcich používateľov zvýšenému bezpečnostnému riziku, pretože už nebudú naďalej prostredníctvom oficiálnych aktualizácií chránení voči vírusom či útokom.

Microsoft teraz zverejnil článok, ktorým odporúča používateľom, aby namiesto aktualizovania starších počítačov, prešli na nové zariadenia z rodiny Surface.

„Pre väčšinu používateľov systému Windows 7 je odporúčanou cestou prechod na nové zariadenie so systémom Windows 10 Pro. Zariadenia Surface sú rýchlejšie, ľahšie, výkonnejšie a bezpečnejšie, a ich priemerná cena je podstatne nižšia ako priemerná cena počítača pred ôsmimi rokmi.“, uvádza spoločnosť.

Zobraziť celú galériu (1)
Youtube / Microsoft Surface

Niektoré aplikácie nekončia

Microsoft celkovo neodporúča aktualizovať staršie zariadenia na nový Windows 10, pretože niektoré komponenty týchto počítačov nemusia nemusia správne fungovať. Množstvo vývojárov tretích strán a výrobcov zariadení bude síce vo väčšine prípadov podporovať ovládače pre tento systém aj naďalej, avšak nie nadlho.

Podporu kancelárskeho balíka Office 2010 Microsoft ukončí 13. októbra a koniec ešte nečaká ani niektoré známe aplikácie. Google napríklad potvrdil, že jeho prehliadač Chrome bude dostávať vo Windowse 7 aktualizácie až do 15. júla 2021.

Podľa aktuálnych štatistík približne 26 % všetkých stolových a prenosných počítačov stále Windows 7 používa, a ukončenie jeho podpory tak môže ohroziť kybernetickú bezpečnosť miliónov ľudí a firiem, píše Express. Samotný Microsoft v článku poznamenal, že títo používatelia môžu staršiu verziu systému používať aj naďalej, avšak nebudú voči hrozbám chránení.

Zobraziť celú galériu (1)
Flickr / Masaru Kamikura

„Systém Windows bude aj naďalej fungovať, ale od Microsoftu už nebudete dostávať aktualizácie softvéru vrátane tých bezpečnostných. Zariadenia, ktoré používajú nepodporovaný softvér, nie sú chránené.“, napísala spoločnosť.

Po 14. januári začne akákoľvek neoficiálna aktualizácia pre tento systém predstavovať veľké bezpečnostné riziko a jeho používatelia by si tak prechod na novší model mali čo najrýchlejšie premyslieť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom