Microsoft už dlho oznamuje ukončenie podpory pre starý Windows 7, ktorý prišiel na trh pred 10 rokmi. Po dekáde podpory ho postihne osud ako legendárny Windows XP a spoločnosť mu už čoskoro viac neprinesie aktualizácie. Používatelia budú vystavení bezpečnostnému riziku a firmy, ktoré neprešli na novšiu verziu, si budú musieť priplatiť. Ukončenie podpory systému Windows 7 je už takmer za rohom a my ti prinášame prehľad toho, čo na teba čaká, pokiaľ túto verziu stále využívaš.

Technologický gigant z Redmontu poskytuje podporu pre Windows 7 od roku 2009, kedy vyšiel tento systém. Začala sa nová éra, ktorá mala pomôcť používateľom zabudnúť na nie príliš vydarený Windows Vista.

Ako sa postupom času ukázalo, z novej „sedmičky“ sa stala ikona, ktorej sa aj po dekáde používania mnohí zbavujú len ťažko. Osud Windowsu 7 je však spečatený a Microsoft jeho podporu oficiálne ukončí 14. januára (utorok). Čo bude nasledovať potom?

Flickr

Bude možné systém aktivovať aj po tomto dátume? Aká bude podpora zo strany vývojárov aplikácií? Čo čaká firmy využívajúce zariadenia s Windowsom 7?

Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdeš už o pár riadkov nižšie. Vopred však upozorňujeme, že ďalšie používanie tohto systému aj po ukončení podpory so sebou nesie bezpečnostné riziká a používateľ už nebude chránený voči mnohým hrozbám a vírusom.

Čo znamená ukončenie podpory systému Windows 7?

Ukončenie podpory pre Windows 7 znamená, že zariadenia s týmto systémom už nebudú po 14. januári 2020 dostávať bezpečnostné aktualizácie a skončí sa technická podpora zo strany Microsoftu. S týmto dátumom prestane spoločnosť podporovať aj služby súvisiace s týmto systémom. Počítače a notebooky s Windowsom 7 už nebudú dostávať automatické aktualizácie.

Ako to bude s bezpečnosťou systému?

S koncom podpory systému príde aj veľké bezpečnostné riziko, ktorému budú používatelia vystavení. Práve bezpečnostná stránka je chúlostivým problémom, ktorý môžu útočníci zneužiť pri svojich útokoch. Zariadenia s Windowsom 7 ostanú zraniteľné voči kybernetickým útokom.

Windows

Microsoft ešte časom môže priniesť záplatu, pokiaľ by sa objavil skutočne vážny problém, no od ukončenia podpory nemajú používatelia nič zaručené.

Spoločnosť však bude naďalej poskytovať podpísané aktualizácie pre nástroj Microsoft Security Essentials (MSE), ktorý bude systém istým spôsobom naďalej chrániť, ale samotná aplikácia už nebude vylepšovaná.

Skončí aj podpora aplikácií a driverov?

Hoci Windows 7 je na konci svojho životného cyklu a Microsoft končí s jeho podporou, mnohí vývojári tretích strán a výrobcovia zariadení budú naďalej vo väčšine prípadov podporovať ovládače pre tento systém. Postupom času však aj oni upustia od aktualizácií softvéru a driverov pre zariadenia s Windowsom 7.

Aj niektoré veľké spoločnosti budú naďalej podporovať aplikácie pre tento systém, o čom svedčí nedávne potvrdenie zo strany Googlu. Ten prezradil, že jeho prehliadač Chrome bude dostávať vo Windowse 7 aktualizácie aj naďalej, a to až do 15. júla 2021. Podobným smerom sa môžu vybrať aj ostatné spoločnosti, no viaceré z nich sa k predĺženiu podpory svojich aplikácií zatiaľ nevyjadrili.

Ako na tom bude podpora Office aplikácií?

Kancelársky balík aplikácií Word, Excel, PowerPoint, OneNote a ďalších bude podporovaný naďalej. V prípade Office 2010 Microsoft ukončí podporu aplikácií 13. októbra tohto roku.

Flickr

Podobne ako v prípade Windowsu 7, aj po ukončení podpory týchto aplikácií už nebudú pre používateľov dostupné ďalšie aktualizácie.

Bude možné Windows 7 nainštalovať a aktivovať aj po ukončení podpory a dá sa prejsť stále zadarmo na nový Windows 10?

Áno. Systém Windows 7 bude fungovať aj po 14. januári a používatelia si ho môžu na svojich zariadeniach nainštalovať a aktivovať. Ukončenie podpory neznamená, že systém prestane na počítačoch fungovať.

Microsoft umožňuje používateľom stále bezplatne prejsť na nový Windows 10. K tomu je potrebný legálne aktivovaný Windows 7 a nástroj Media Creation Tool z webu spoločnosti. Hoci Microsoft oficiálne túto možnosť neuvádza a informuje, že bezplatný prechod na Windows 10 bol možný do 29. júla 2016, získať nový systém sa dá stále legálnou cestou.

Prečo prejsť na novší Windows 10?

Prechod na novšiu verziu Windows 10 sa odporúča najmä z bezpečnostných dôvodov. Microsoft garantuje podporu tohto systému (verzia 1909 z novembra 2019) až do 10. mája 2022 v prípade Enterprise a Education verzie, teda po dobu 30 mesiacov od vydania aktualizácie. Windows 10 Pro, Home, Pro Education a ďalšie vo verzii 1909 budú mať podporu do 11. mája 2021.

Každá nová verzia Windowsu 10 však získa podporu na ďalších 18 mesiacov, respektíve 30 mesiacov pre spomínané verzie podľa Politiky moderného životného cyklu.

Oplatí sa inovovať na Windows 10 v staršom počítači/ notebooku?

Nie. Inštalovať nový Windows 10 na staré zariadenia sa neoplatí kvôli staršiemu hardvéru, ktorý nemusí poskytovať dostatok výkonu pre správne fungovanie systému a jeho súčastí.

Novšie zariadenia sú vybavené výkonnejším hardvérom, ktorý bude s Windowsom 10 fungovať omnoho lepšie ako staré počítače a notebooky. Pokiaľ teda vlastníš staré zariadenie s Windowsom 7, odporúča sa prejsť na novší model, ktorý bude dostatočne výkonný a bude mať predinštalovaný nový Windows 10.

Čo znamená ukončenie podpory Windowsu 7 pre firmy?

Firemní zákazníci využívajúci Windows 7 môžu staviť na výhody programu Extended Security Updates (ESU), ktorý im poskytne rozšírenú podporu zo strany Microsoftu. Spoločnosť bude týmto zákazníkom poskytovať podporu aj na ďalšie 3 roky, pokiaľ si za ňu zaplatia. Každým rokom sa pritom cena zdvojnásobuje.

Aká bude situácia v prípade bankomatov a iných zariadení s Windowsom 7?

Špeciálne zariadenia ako bankomaty a iné majú inštalovanú verziu Windows 7 Embedded, ktorej životný cyklus sa líši od klasickej verzie systému. Spoločnosť však plánuje ukončenie rozšírenej podpory Windows 7 Embedded SP1 13. októbra tohto roku.

Pixabay

Verzie ako Windows Embedded Compact 7 a POSReady 7 sa dočkajú konca podpory začiatkom, respektíve v závere budúceho roka. Windows 7 Professional, Ultimate a Windows Embedded Standard 7 pre špeciálne zariadenia nemajú stanovený koniec podpory.

Bude možné získať ďalšie záplaty systému?

Microsoft oficiálne podporu ukončí 14. januára a akýkoľvek balík z neoficiálneho zdroja pre tento systém môže prestavovať veľké bezpečnostné riziko. Práve útočníci a hackeri môžu využiť dôveryhodnosť ľudí a do takéhoto neoficiálneho balíka pridajú aj škodlivý kód, ktorý môže napáchať nemalé škody.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú