Microsoft doslova minúty po tom, čo oficiálne predstavil Windows 11 zožal vlnu kritiky. Zaslúžil si to najmä zavedením kryptovacieho komponentu TPM, ktorým ešte pred uvedením odrezal od prechodu na nový operačný systém nezanedbateľné percento aktuálneho hardvéru.

Olej do ohňa tak pridala samotná spoločnosť, ktorá na skutočnosť upozornila pomerne kontroverzným spôsobom – skrz nástroj PC Health Check. Ten mal za úlohu informovať používateľov Windows 10 o tom, či ich hardvér spĺňa minimálne požiadavky jedenástky.

Nástroj však informácie reprodukoval nedostatočne. V závere testu totiž iba vypísal, či systém kompatibilný je alebo naopak nie je. Prečo vlastne ale Windows 11 na svojom, často aj najnovšom hardvéri nespustíš, PC Health Check nerozviedol.

Screenshot/Microsoft

Tieto kroky viedli k tomu, že Microsoft aktuálne nástroj z oficiálnej stránky stiahol a namiesto tlačidla stiahnutia tam aktuálne zavesil hlášku „Coming soon“. Zároveň avizuje, že takto učinil na základe spätnej väzby, podľa všetkého aj zo strán Intelu či AMD.

Ako ale informuje portál Notebookcheck.net, existuje neoficiálne, ale najmä ďaleko komplexnejšie riešenie. Príznačne sa volá WhyNotWin11 a stiahnuť si ho môže každý z GitHubu.

Takto malo vyzerať riešenie Microsoftu

Zaujímavosťou tak je, že pri sťahovaní ho prehliadače blokujú a aj my sme .exe súboru museli udeliť výnimku. Rovnako sme boli upozornení na škodlivosť softvéru pri jeho spustení. V oboch prípadoch však ide len o chýbajúci podpis.

Open source alternatíva síce nie je po dizajnovej stránke tak vyšperkovaná ako PC Health Check, no ponúka ďaleko obšírnejšie informácie o systéme. Ako totiž môžeš vidieť na priloženom obrázku, WhyNotWin11 si berie na paškál každý jeden aspekt vyžadovaný Microsoft a detailne popisuje, či ním tvoj hardvér disponuje alebo nie.

FonTech

Rovnako sa tam nachádza informácia o spomínanom TPM komponente, kedy nástroj rovno deteguje verziu, ktorou je tvoja matičná doska osadená. Ako už asi vieš, Windows 11 vyžaduje kryptovací komponent TPM vo verzii 2.0, ktorý buď na matičnej doske používatelia nemajú (čo zapríčinilo kritiku smerovanú k Microsoftu), alebo ho majú natívne vypnutý a musia si ho v Biose/UEFI zapnúť.

Ako spomíname vyššie, Microsoft medzitým svoju obdobu z oficiálnych stránok stiahol. Veríme, že pracuje na novšom a najmä informatívne komplexnejšom nástupcovi. Zároveň by sme sa nedivili, ak by aktualizovaný PC Health Check prišiel až niekoľko dní/týždňov pred vydaním Windowsu 11, teda na jeseň, respektíve koncom tohto roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú