Spoločnosť Microsoft oznámila, že získala kontrakt na dodávky súprav s rozšírenou realitou pre americkú armádu, ktoré budú založené na existujúcej súprave HoloLens 2. Zariadenia majú vojakom pomôcť trénovať prostredníctvom jednej platformy, no využijú ich aj v boji, informovala agentúra Reuters.

Dohoda amerického giganta s tamojšou armádou o dodávke týchto špeciálnych súprav nie je veľkým prekvapením, pretože Microsoft s vojenskými zložkami na súprave Integrated Visual Augmentation System (IVAS) pracoval už od roku 2018. Nový kontrakt však potvrdzuje, že americkí vojaci budú disponovať headsetmi pre rozšírenú realitu od Microsoftu.

„Vojaci budúcnosti“ budú mať súpravy od Microsoftu

Dohoda má základnú platnosť počas 5 rokov, no obe strany nevylučujú ďalšie päťročné predĺženie. Celkovo by tak kontrakt mohol nadobudnúť hodnotu až 21,9 miliárd dolárov, čo je v prepočte asi 18,7 miliardy eur. Počiatočným cieľom armády je dodať systémy pre špecializované jednotky sa na boj zblízka, čo predstavuje výrobu viac ako 120 000 takýchto zariadení, informovala CNN.

Súpravy majú vojakom okrem nových možností tréningu a cvičení priniesť aj „lepšie situačné povedomie, rýchlejšie nasadenie a vyššiu informovanosť, vďaka ktorej budú mať výrazne navrch pred protivníkmi.“ Vojakom napríklad umožnia v zornom poli ukazovať užitočné body a vidieť prvky, ktoré by inak „pred očami“ nemali.

Zamestnanci Microsoftu protestujú

Ide už o druhý veľký vojenský kontrakt, ktorý sa Microsoftu podarilo získať. V roku 2019 totiž „porazil“ Amazon získaním kontraktu na dodávku cloudových služieb Azure pre ministerstvo obrany USA v celkovej hodnote až 10 miliárd dolárov. Amazon však toto rozhodnutie napadol a súdny spor sa ťahá až dodnes.

NEPREHLIADNI
Britská armáda budí rešpekt, do pár rokov chce mať obrovské množstvo robotických vojakov

Vojenské kontrakty Microsoftu sa nepáčia ani niektorým jeho zamestnancom. Po tom, čo spoločnosť v roku 2018 ohlásila dohodu o vývoji spomínaných prototypov IVAS, najmenej 94 zamestnancov ju požiadalo, aby dohodu zrušila a prestala vyvíjať akékoľvek technológie súvisiace so zbrojárskym priemyslom.

S kritikou sa vedenie firmy stretlo aj tentokrát, keď skupina Microsoft Workers 4 Good, združujúca zamestnancov amerického giganta, na Twitteri uviedla, že by boli oveľa radšej, keby sa spoločnosť postavila za transrodových ľudí počas Medzinárodného dňa viditeľnosti transrodových ľudí namiesto „výroby vojnových zbraní“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP