Operačný systém Windows 10 od Microsoftu obsahuje ďalšie závažné nedostatky. Tie sa nachádzajú v službách Vzdialenej pracovnej plochy a umožňujú útočníkovi spustiť škodlivý kód zo vzdialeného servera, ktorý sa môže ďalej šíriť aj bez vedomia používateľov. Microsoft vyzval majiteľov zariadení so systémom Windows 10 k urýchlenej aktualizácii systému, ktorý môže byť ohrozený malvérom, o čom informoval aj na svojom blogu. 

Chyby obsiahnuté v službách Vzdialenej pracovnej plochy už našťastie Microsoft opravil, no k zabezpečeniu počítačov je potrebná aktualizácia.

Používatelia využívajú automatickú inštaláciu aktualizácií už s najväčšou pravdepodobnosťou majú posledný patch nainštalovaný. Tí, ktorí však inštalujú aktualizácie manuálne, by mali čo najskôr stiahnuť a nainštalovať update, ktorý Microsoft prednedávnom vydal, informuje CNN.

Windows opäť ohrozili závažné chyby

Bezpečnostné problémy označené ako CVE-2019-1181 a CVE-2019-1182 mohli útočníkom umožniť spustiť škodlivý kód na diaľku a infikovať tak počítače so systémom Windows 10 a nenápadne ho medzi nimi ďalej šíriť. Ohrozené však boli aj verzie systému Windows 7 SP1, Windows Server 2008 R2 SP1, Windows Server 2012, Windows 8.1, Windows Server 2012 R2, vrátane serverových verzií Windowsu 10. Problémy obišli systémy Windows XP, Windows Server 2003 a Windows Server 2008, informoval Microsoft.

Zobraziť celú galériu (1)
Windows Love/YouTube

Nenechaj si ujsť
Objavili nové bezpečnostné hrozby pre Windows 10. Chyby ohrozujú milióny počítačov

Šírenie takéhoto škodlivého kódu by pritom mohlo ohroziť milióny počítačov po celom svete, no spoločnosť nezaznamenala žiadne prípady zneužitia týchto chýb.

Napriek inštalácii novej aktualizácie sú „zasiahnuté systémy stále ohrozené vzdialeným spustením kódu (RCE – Remote Code Execution), kedy sa môže útočník autentifikovať pomocou platných overení“, o čom podľa ZDNet informoval Simon Pope, riaditeľ oddelenia reakcií na incidenty vo výskumom centre MSRC. Používatelia počítačov s ohrozenými systémami si môžu najnovšiu aktualizáciu stiahnuť na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom