Najnovší Windows 11 v oficiálnej verzií je na svete už niekoľko dní a ako sa dalo očakávať, priniesol so sebou viacero problémov, ktoré strpčujú používateľom jeho inštaláciu.

Samotný Microsoft varuje pred inštaláciou systému na nepodporovaných zariadeniach a na problémy, ktoré sa prejavili v uplynulých dňoch, upozornil vo svojich článkoch portál Windows Latest.

V prípade Microsoftu sme si už v priebehu rokov zvykli, že nám dával opravné aktualizácie Windowsu 10, ktorými mal opravovať predošlé chyby, no popritom vytvoril celý rad ďalších. Nie je teda ničím nezvyčajným, že spoločnosť aj pri Windowse 11 mätie používateľa, a to priamo informáciami, ktoré sú kľúčové pre inštaláciu najnovšieho systému.

Microsoft nechce, aby si Windows 11 inštaloval na nepodporovaný PC

Spoločnosť dala v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát najavo, že nechce, aby si Windows 11 ľudia inštalovali na nepodporovaných zostavách a zariadeniach, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky. Pred časom sme však informovali, že Microsoft toto povolil na vlastné riziko používateľa.

Minimálne hardvérové požiadavky pre Windows 11:

  • CPU: 1 GHz s min. 2 jadrami a podporou 64-bit architektúry
  • RAM: 4 GB
  • Pamäť: 64 GB
  • Systémový firmvér: UEFI, Secure Boot
  • TPM (Trusted Platform Module): verzia 2.0
  • GPU: kompatibilná s DirectX 12 alebo WDDM 2.0
  • Displej: minimálne s HD rozlíšením, 9″ uhlopriečkou a 8-bitovým kanálom

Gigant pred inštaláciou Windowsu 11 na takéto počítače znova upozorňuje na svojom webe, kde pred pár dňami vydal informatívny príspevok, v ktorom zhrnul riziká pre používateľa, ktorý by chcel nový systém dostať do nekompatibilného zariadenia.Taktiež upozorňuje, že zariadenie nebude dostávať ďalšie aktualizácie.

Microsoft

Zároveň sa však týmto krokom podľa upozornenia používateľ vystavuje riziku, že v prípade poškodenia po inštalácii Windowsu 11 nebude jeho počítač chránený zárukou. Všetky tieto varovania pritom používateľ berie inštaláciou systému na počítač so starým hardvérom na vedomie. Ide tak o ďalší krok Microsoftu, ako odradiť ľudí od novej 11k-y, ktorá môže zastaralým zariadeniam spôsobiť nemalé problémy.

NEPREHLIADNI
Na týchto dvoch značkách notebookov Windows 11 neinštaluj, skončia úplne nefunkčné

Ľudí zmiatol falošným upozornením

Problémom však je, že po novom Microsoft varuje pred inštaláciou aj používateľov, ktorých počítače tieto podmienky spĺňajú. Jedná sa o falošné upozornenie v systéme Windows 10 pri aktualizáciách, kde sa formou upgradu šíri Windows 11 na podporovaných zariadeniach už niekoľko dní.

Používateľ má možnosť overiť si kompatibilitu hardvéru pred inštaláciou cez aplikáciu Kontrola stavu počítača, ale tiež cez spomenuté vyhľadávanie updatov, kde však dostane úplne rozdielny výsledok.

Screenshot/Windows Latest

S týmto problémom sa pred inštaláciou Windowsu 11 stretol aj náš čitateľ Martin, ktorý nás na chybu upozornil. Kontrola stavu počítača vyhodnotila, že jeho počítač bol pripravený a spĺňal požiadavky pre Windows 11, no v Nastaveniach Windowsu 10 si pri aktualizácii našiel chybovú hlášku, ktorá tvrdila úplný opak.

Microsoft však medzičasom potvrdil, že pri hlásení vo Windows 10 sa jedná o chybu, ktorá sa mala prejaviť kvôli „serverovým problémom“. Takýmto spôsobom teda môže Microsoft zmiasť používateľov pred inštaláciou najnovšieho systému. Spoločnosť už ale mala pripraviť opravu tejto chyby, aby k takýmto falošným hláseniam viac nedochádzalo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú