Keď Microsoft predstavil v júni nový Windows 11, mnohí používatelia, ktorí sa pripravujú na prechod zo staršieho Windowsu 10 alebo predošlých verzií systému, boli prekvapení požiadavkami pre jeho inštaláciu.

Veľkou prekážkou by pre nemalú časť používateľov bol nevyhnutný hardvérový prvok. Microsoft však teraz zmenil podmienky a Windows 11 umožní nainštalovať aj na staršie počítače so slabšou výbavou. Cez bežnú aktualizáciu to ale nepôjde, upozornil portál Android Authority.

Microsoft upravil požiadavky pre Windows 11

Spoločnosť už doteraz spravila niekoľko málo ústupkov, aby Windows 11 sprístupnila aj používateľom starších operačných systémov. Aj z archaického Windowsu 7 tak budú môcť používatelia prejsť na najnovší Windows 11, avšak nebude sa jednať o klasický upgrade vo forme aktualizácie.

Microsoft (Úprava redakcie)

Ďalšia časť používateľov mohla mať potom obavy, že by si najnovší operačný systém Microsoftu do počítača nenainštalovali kvôli absencii TPM 2.0 čipu, ktorý je jednou z minimálnych požiadaviek pre Windows 11. Gigant si však svoje striktné podmienky rozmyslel a opäť zvoľnil, čo v praxi bude znamenať, že Windows 11 dostaneme aj do starších počítačov s absolútne základnou výbavou.

Minimálne hardvérové požiadavky pre Windows 11:

  • CPU: 1 GHz s min. 2 jadrami a podporou 64-bit architektúry
  • RAM: 4 GB
  • Pamäť: 64 GB
  • Systémový firmvér: UEFI, Secure Boot
  • TPM (Trusted Platform Module): verzia 2.0
  • GPU: kompatibilná s DirectX 12 alebo WDDM 2.0
  • Displej: minimálne s HD rozlíšením, 9″ uhlopriečkou a 8-bitovým kanálom

Windows 11 už podporuje aj procesory série Intel Core X, Xeon W a aj taký starší Intel Core 7820HQ zo Surface 2, ktorý bol využitý pri prezentácii nového systému. Podmienky pri upgrade sa však budú líšiť.

NEPREHLIADNI
Microsoft spravil veľký krok vpred. Windows 11 je teraz dostupný v prvej bete pre širšie publikum

Pokiaľ chce používateľ na jeseň prejsť na Windows 11 pomocou aktualizácie cez nastavenia, bude potrebovať aspoň procesor Intel 8. generácie, AMD Zen 2, UEFI secure boot a spomenutý TPM 2.0 čip. Podmienkou naďalej ostáva aspoň 64 GB pamäť a 4 GB operačná pamäť RAM.

Najnovší Windows 11 rozbehá s možnými problémami aj starý počítač

Microsoft však umožní nainštalovať Windows 11 aj bez takýto požiadaviek, avšak bude potrebná manuálna a čistá inštalácia z ISO súboru. V takom prípade bude pre spustenie systému potrebný len počítač so 64-bitovým procesorom o takte aspoň 1 GHz, 64 GB ROM a 4 GB RAM.

Spoločnosť tak umožní využiť najnovší systém aj na starších počítačoch so základnou výbavou s ústretovejšími podmienkami, no používateľ bude musieť siahnuť po čistej inštalácii.

Operačný systém však v takom prípade nemusí fungovať práve najspoľahlivejšie. Microsoft totiž potvrdil, že zariadenia, ktoré nespĺňajú všeobecné minimálne požiadavky (viď vyššie), majú až o 52 % viac pádov s modrou obrazovkou smrti. Hoci tak umožní využiť Windows 11 aj na starých zariadeniach, rozhodne lepšou alternatívou je využiť systém v modernejšom počítači spĺňajúcom všetky odporúčané minimálne požiadavky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú