Zrejme nebol mesiac, či týždeň, kedy by sa nový operačný systém Windows 10 nespájal s problémami. Množstvo chýb spôsobili aj veľké aktualizácie od Microsoftu, ktoré okrem vylepšení priniesli aj rad problémov. Poslednou takou bola májová aktualizácia a neskôr júnové kumulatívne updaty. Práve pri júnových aktualizačných balíkoch teraz potvrdil ďalší vážny problém aj Microsoft. Zariadenia s Windows 10 sa totiž nútene reštartujú, informuje Windows Latest.

Problémové majú byť posledné dve kumulatívne aktualizácie s označením KB4557957 pre najnovší Windows 10 2004 a KB4560960 pre Windows 10 vo verziách 1903 a 1909, ktoré sú spájané s novou kritickou chybou.

Aktualizácie, ktoré mali opraviť bezpečnostné chyby a nedostatky predošlej verzie systému tak dostávajú používateľov do nepríjemnej situácie, ktorú potajme vo svojej dokumentácii potvrdil aj Microsoft.

Júnové kumulatívne aktualizácie spôsobujú ďalšie vážne problémy

Spoločnosť totiž odhalila, že práve spomínané aktualizácie majú spôsobovať pády systému Windows 10. Príčinou má byť chyba v Local Security Authority Process (Lsass.exe), ktorý je zodpovedný za autentifikáciu používateľa v službe WinLogon. Tá je zodpovedná za načítanie používateľského profilu, zabezpečenie a prípadné uzamknutie systému pri šetriči obrazovky. Podľa Microsoftu sa tento problém objavuje na viacerých konfiguráciách.

Screenshot/FonTech

Používateľ sa tak môže znenazdajky stretnúť na obrazovke s hlásením, že sa jeho počítač do 1 minúty sám reštartuje. Počas používania zariadenia dochádza ku kritickému zlyhaniu a systém musí byť reštartovaný. Chybu má napraviť Microsoft až v ďalšej aktualizácii. Niektorí používatelia pritom takéto reštarty potvrdzujú aj niekoľkokrát do týždňa.

Nenechaj si ujsť
Microsoft skúša nervy ľudí a znefunkčnil aj čistú inštaláciu Windows 10, chyba pretrváva už mesiace

Oprava príde až o pár týždňov

Spoločnosť potvrdila, že aktualizácia s riešením problému príde najskôr až 14. júla. Jediným riešením je nateraz odstránenie spomínaných kumulatívnych aktualizácií, ktoré je možné odinštalovať v Ovládacom paneli. Používatelia ale majú okrem reštartov ďalší dôvod na odinštalovanie týchto kritických updatov.

Len prednedávnom sa totiž potvrdilo, že práve kumulatívne aktualizácie KB4557957 a KB4560960 znefunkčnili tlačiarne, potvrdzuje Betanews. Aj tento problém Microsoft oficiálne potvrdil a informoval, že chybu s nefunkčnými tlačiarňami spôsobuje služba, ktorá vo Windows 10 riadi funkcie tlačenia. Riešením je do opravy opäť len odinštalovanie aktualizácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom