Teraz čítate
Windows 3.1 má už neuveriteľných 25 rokov! Tento príbeh ti ukáže, prečo je Microsoft taký úspešný

Je to už viac než 31 rokov, odkedy vyšli akcie spoločnosti Microsoft na verejnosť. Čím všetkým si však firma prešla a ako sa vypracovala z operačného systému MS-DOS až po Windows?

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

V časoch, kedy sa ešte vo veľkom používali písacie stroje, bolo mať počítač na každom pracovnom stole poriadne sci-fi. Avšak Bill Gates so spoluzakladateľom Paulom Allenom mali víziu a začali meniť svet. Akcie Microsoftu vyšli na verejnosť 13. marca 1986, teda len nedávno bolo výročie 31 rokov. Všetko sa začalo v roku 1975, kedy Bill Gates a Paul Allen založili Microsoft. Steve Ballmer, Gatesov bývalý spolužiak, sa stal generálnym riaditeľom. Krátko na to spoločnosť IBM povedala Microsoftu o projekte pod kódovým označením „Chess“ (šach). Microsoft v rámci toho vyvinul nový operačný systém.

bill gateszdroj fotografie: BT

Volal sa Microsoft Disk Operating System, teda skrátene MS-DOS. Prvý počítač s týmto OS prišiel v roku 1981. Systém bol riadený pomocou príkazov, čo bolo veľmi neintuitívne najmä pre ľudí, ktorí sa v technológiách vôbec nevyznali. Napriek tomu sa vďaka agresívnej obchodnej taktike Microsoftu výrazne rozšíril. Jedným z cieľov bola počítačová firma Amstrad. Obchodný agent Microsoftu firmu navštívil a pokúsil sa jej predať DOS. Sugar ale ponuku odmietol. Obchodný agent sa však nevzdával a Sugara navštevoval až dovtedy, kým DOS za veľmi malú sumu nekúpil.

microsoftzdroj fotografie: BT

Pre Microsoft bolo najdôležitejšie, aby sa DOS dostal na čo najväčší počet počítačov. Peniaze pritom hrali druhú rolu. Pre zákazníkov však bol DOS stále komplikovaný a výrobca preto predstavil prvé grafické používateľské prostredie. Nachádzalo sa vo Windows 1.0 v roku 1985. Tento systém konečne priniesol poriadnu evolúciu, keďže používatelia neboli nútení písať príkazy a namiesto toho ovládali systém myšou. Predstavené boli aj ďalšie funkcie moderného operačného systému, ktoré dnes používame. Ide o rozbalovacie menu, posuvníky, ikony či dialógové okná.

nenechaj si ujsť
12 zaujímavých historiek, ktoré odkrývajú nespornú genialitu Billa Gatesa

13. marca 1986 o 9:35 sa dostali akcie Microsoftu na verejnosť. Ako to asi vyzeralo opisuje finančný riaditeľ Frank Gaudette: „Je to divočina! Nič také som predtým nevidel. Každý tu obchoduje iba s Microsoftom a s ničím iným.“ Gates spočiatku na verejnosť nechcel ísť: „Celý proces vyzeral ako bolesť a ako pokračujúca bolesť akonáhle ste na verejnosti.“ Vývoj Windowsu pokračoval a v roku 1988 pomohol Microsoftu vyrobiť najväčší počítačový softvér založený na predajoch. Počas prvých dvoch rokov sa predalo až 10 miliónov kópií systémov Windows 3.0 a 3.1. A to bol stále iba začiatok.

microsoft windowszdroj fotografie: BT

Z Windowsu 95 sa predalo sedem miliónov kópií už počas prvých piatich týždňov. Tento operačný systém ako prvý podporoval v tých časoch neznámu vlastnosť – internet. V časoch 95-ky bežalo 80 % počítačov sveta na predchádzajúcich verziách Windowsu a MS-DOS. Gigant z Redmonu svoje obzory za posledných 16 rokov poriadne rozšíril. Pôsobí v hernom priemysle svojimi konzolami Xbox či v cloudových službách.

windows 10
zdroj fotografie: Kristián Hrušovský

Najviac však stále dominuje medzi desktopmi. V marci minulého roka sa Windows nachádzal až na 90 % všetkých počítačov na svete. Z toho najnovší Windows 10 momentálne beží na približne 400 miliónoch zariadení. Na našom webe nájdeš viacero článkov týkajúcich sa histórie technologických gigantov. Prečítať si môžeš napríklad ságu o vzťahu Billa Gatesa a Steva Jobsa či článok o tom, čo sa nachádzalo v historicky prvom osobnom počítači.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
114%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
  • peterpan

    pekna nostalgia, ja sam som zacinal este na win 3.1 ,moj prvy comp bol pc 286dx , 2mb ram +14 ´´ farebny monitor -co bol v tej dobe zazrak