Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Je to už viac než 31 rokov, odkedy vyšli akcie spoločnosti Microsoft na verejnosť. Čím všetkým si však firma prešla a ako sa vypracovala z operačného systému MS-DOS až po Windows?

V časoch, kedy sa ešte vo veľkom používali písacie stroje, bolo mať počítač na každom pracovnom stole poriadne sci-fi. Avšak Bill Gates so spoluzakladateľom Paulom Allenom mali víziu a začali meniť svet. Akcie Microsoftu vyšli na verejnosť 13. marca 1986, teda len nedávno bolo výročie 31 rokov. Všetko sa začalo v roku 1975, kedy Bill Gates a Paul Allen založili Microsoft. Steve Ballmer, Gatesov bývalý spolužiak, sa stal generálnym riaditeľom. Krátko na to spoločnosť IBM povedala Microsoftu o projekte pod kódovým označením „Chess“ (šach). Microsoft v rámci toho vyvinul nový operačný systém.

bill gateszdroj fotografie: BT

Volal sa Microsoft Disk Operating System, teda skrátene MS-DOS. Prvý počítač s týmto OS prišiel v roku 1981. Systém bol riadený pomocou príkazov, čo bolo veľmi neintuitívne najmä pre ľudí, ktorí sa v technológiách vôbec nevyznali. Napriek tomu sa vďaka agresívnej obchodnej taktike Microsoftu výrazne rozšíril. Jedným z cieľov bola počítačová firma Amstrad. Obchodný agent Microsoftu firmu navštívil a pokúsil sa jej predať DOS. Sugar ale ponuku odmietol. Obchodný agent sa však nevzdával a Sugara navštevoval až dovtedy, kým DOS za veľmi malú sumu nekúpil.

microsoftzdroj fotografie: BT

Pre Microsoft bolo najdôležitejšie, aby sa DOS dostal na čo najväčší počet počítačov. Peniaze pritom hrali druhú rolu. Pre zákazníkov však bol DOS stále komplikovaný a výrobca preto predstavil prvé grafické používateľské prostredie. Nachádzalo sa vo Windows 1.0 v roku 1985. Tento systém konečne priniesol poriadnu evolúciu, keďže používatelia neboli nútení písať príkazy a namiesto toho ovládali systém myšou. Predstavené boli aj ďalšie funkcie moderného operačného systému, ktoré dnes používame. Ide o rozbalovacie menu, posuvníky, ikony či dialógové okná.

nenechaj si ujsť
12 zaujímavých historiek, ktoré odkrývajú nespornú genialitu Billa Gatesa

13. marca 1986 o 9:35 sa dostali akcie Microsoftu na verejnosť. Ako to asi vyzeralo opisuje finančný riaditeľ Frank Gaudette: „Je to divočina! Nič také som predtým nevidel. Každý tu obchoduje iba s Microsoftom a s ničím iným.“ Gates spočiatku na verejnosť nechcel ísť: „Celý proces vyzeral ako bolesť a ako pokračujúca bolesť akonáhle ste na verejnosti.“ Vývoj Windowsu pokračoval a v roku 1988 pomohol Microsoftu vyrobiť najväčší počítačový softvér založený na predajoch. Počas prvých dvoch rokov sa predalo až 10 miliónov kópií systémov Windows 3.0 a 3.1. A to bol stále iba začiatok.

microsoft windowszdroj fotografie: BT

Z Windowsu 95 sa predalo sedem miliónov kópií už počas prvých piatich týždňov. Tento operačný systém ako prvý podporoval v tých časoch neznámu vlastnosť – internet. V časoch 95-ky bežalo 80 % počítačov sveta na predchádzajúcich verziách Windowsu a MS-DOS. Gigant z Redmonu svoje obzory za posledných 16 rokov poriadne rozšíril. Pôsobí v hernom priemysle svojimi konzolami Xbox či v cloudových službách.

windows 10
zdroj fotografie: Kristián Hrušovský

Najviac však stále dominuje medzi desktopmi. V marci minulého roka sa Windows nachádzal až na 90 % všetkých počítačov na svete. Z toho najnovší Windows 10 momentálne beží na približne 400 miliónoch zariadení. Na našom webe nájdeš viacero článkov týkajúcich sa histórie technologických gigantov. Prečítať si môžeš napríklad ságu o vzťahu Billa Gatesa a Steva Jobsa či článok o tom, čo sa nachádzalo v historicky prvom osobnom počítači.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú