Microsoft je jednou z najväčších a najvplyvnejších technologických spoločností na svete. Svetu priniesol viacero inovácií a vychytávok, no vo svojej histórií už niekoľkokrát čelil kritike a právnym problémom. Teraz k tomu zjavne bude mať opäť blízko. Portál Futurism informoval o novinke, ktorú Microsoft naplno testuje.

Používateľská aktivita pod drobnohľadom

Americký gigant predstavil najnovšiu funkciu systému Windows s názvom Recall poháňanú na báze umelej inteligencie. Tá bude v OS zaznamenávať aktivitu používateľov a tým im pomôže zapamätať si všetky ich aktivity, ktoré vykonávali.

Recall bude pracovať tak, že každých pár sekúnd vytvorí snímky obrazovky používateľovho aktívneho okna. „Snímky sú zašifrované a uložené na pevnom disku vášho počítača. Pomocou funkcie Recall môžete nájsť obsah, ktorý ste si prezerali na svojom počítači, pomocou vyhľadávania alebo na paneli časovej osi, ktorý vám umožní orientovať sa v snímkach,“ popisuje Microsoft.

Funkcia využíva tieto snímky na navrhovanie akcií na základe toho, čo rozpoznáva, čo napríklad uľahčuje návrat ku konkrétnym e-mailom v programe Outlook alebo ku konkrétnym konverzáciám v aplikácii Teams.

Inteligentné screenshoty

V snímkach obrazovky možno interagovať s informáciami, ako sú napríklad adresy URL, text a obrázky, čo uľahčuje vyhľadávanie a interakciu s historickými dátami

Vykonané snímky obrazovky funkcie Recall bude analyzovať NPU (neurónová procesorová jednotka) a model AI na extrakciu informácií zo snímok obrazovky. Tie sa potom pridajú do nového sémantického indexu Windows.

Microsoft

Používatelia budú môcť ovládať, ktoré informácie a aplikácie môže funkcia Recall zachytiť, a svojvoľne bude odstraňovať jednotlivé snímky, upravovať a odstraňovať časové úseky v Nastaveniach alebo celú funkciu budú môcť kedykoľvek pozastaviť.

Funkcia však nebude pre každého. Microsoft ju plánuje integrovať do novo predstaveného notebooku Copilot+. 

Obavy z narušenia súkromia

Nová funkcia však medzi používateľmi vyvolala značné obavy o súkromie. Hoci Microsoft tvrdí, že údaje budú uložené lokálne a nebudú zdieľané s ich servermi, existujú obavy, že ak by hekeri získali lokálny prístup k zariadeniu, môže získať prístup práve k týmto údajom.

Windows 10
Windows/Microsoft/Freepik (úprava redakcie)

Spoločnosť Microsoft sa však snaží tieto obavy rozptýliť. Technologická spoločnosť uvádza, že všetky tieto údaje sú šifrované pomocou šifrovania Bitlocker prepojeného s účtom používateľa. 

„Snímky obrazovky Recall sú prepojené iba s konkrétnym užívateľským profilom a Recall ich nezdieľa s ostatnými používateľmi, nesprístupňuje ich Microsoftu na prezeranie ani ich nepoužíva na cielenie reklám. Snímky obrazovky sú dostupné iba osobe, ktorej profil bol použitý na prihlásenie do zariadenia,“ napísala spoločnosť na svojej webovej stránke.

Recall je stále v beta testovaní, takže tak skoro nebude pustený do obehu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú