Minulý rok na výstave námornej obrany a bezpečnosti predstavila spoločnosť registrovaná v Spojených arabských emirátoch ponorku s hydrodynamickým trupom, ktorá sa pri plnej rýchlosti dokáže otočiť o 180°. Podľa inžinierov, ktorí pracujú na jej výrobe má ponorka potenciál zmeniť prebiehajúci vojenský konflikt. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Podmorská zbraň budúcnosti

Podľa hlavného konštruktéra a zároveň jedného zo zakladateľov spoločnosti Highland Systems Alexandra Kuznecova bola ponorka pôvodne skonštruovaná na prepravu pracovníkov na opravy pod vodou, či na luxusné podmorské výlety.

Pôvodné plány však zhatila ruská invázia na pôdu Ukrajiny, čo vnuklo Kuznecovi a jeho tímu nápad prepracovať ponorku na bojové situácie. Teraz je toto neviditeľné a obratné plavidlo, podobné ponorkám aké môžeme sledovať azda len vo filmoch, pripravené zmeniť vojnu prostredníctvom pokročilých systémov a inovatívnemu dizajnu.

Všetko nasvedčuje tomu, že dizajn bol pôvodne vyvinutý ako spoločný projekt medzi spoločnosťami v Spojených arabských emirátoch a Spojenom kráľovstve, teraz ale migroval na Ukrajinu, píše portál The Warzone.

Highland Systems

Ako píše portál KyivPost, ponorka Kronos vyniká hydrodynamickým trupom, ktorý je navrhnutý tak, aby výrazne znížil spotrebu paliva. Zmestí sa do nej celkovo desať pasažierov, pričom dokáže uniesť náklad o hmotnosti 3000 kg. Pozoruhodné je, že ponorka môže dosiahnuť pod vodou rýchlosť až 50 km/h a 80 km/h na hladine.

Pracovná hĺbka ponorky je na úrovni 100 metrov, pričom maximálna kritická hĺbka sa pohybuje na úrovni 250 metrov. Jej utajenie zvyšuje povlak z kompozitného materiálu, ktorý pohlcuje sonarové signály, takže je takmer neviditeľná pre konvenčné metódy detekcie.

Samotná ponorka je napájaná ako z batérie, tak aj z naftového generátora, pričom celková prevádzková doba predstavuje 54 hodín (18 hodín batéria, 36 generátor)

Futuristická ponorka Kronos

Kronos je mimo to vybavený celým radom špičkových systémov vrátane sonarov, radarov, nočného videnia a 360-stupňových kamier. Tieto funkcie spolu s elektronickým periskopom mu umožňujú plniť rôzne úlohy, ako je hliadkovanie na pobreží, prieskum, vojenská evakuácia a priame útoky.

Ponorka disponuje špeciálnym útočným systémom, ktorý dokáže niesť šesť torpéd Black Scorpion s priemerom 127 mm, dĺžkou 1,1 metra a hmotnosťou 20 kg. Tieto torpéda dokážu zasiahnuť ciele vzdialené až 3 kilometre, vďaka čomu ponorka predstavuje významnú hrozbu pre nepriateľské plavidlá. Okrem toho môže Kronos na pomaly sa pohybujúce alebo nehybné lode pripevniť magnetické míny, ktoré sa dajú odpáliť na diaľku.

Highland Systems

Konečným cieľom Highland System je vytvoriť z ponorky Kronos moderné bezpilotné zariadenie, ktoré dokáže nakloniť misky váh na stranu ukrajinskej armády. Ponorka nedávno prešla testami na bojové použitie, pričom bola videná priamo na Ukrajine, kde si získala obrovskú mediálnu pozornosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú