Spoločnosť už dlho avizuje ukončenie podpory svojho starého operačného systému Windows 7, ktorá je naplánovaná na január 2020. Len nedávno mal skončiť aj Windows 10 Mobile, no pôvodný dátum sa Microsoft rozhodol zmeniť a podporu systému ukončí súčasne so „sedmičkou“. Firma pozmenila aj rozhodnutie ohľadom podpory Microsoft Security Essentials, zabudovaného antivírusového programu, ktorý mal skončiť spolu s Windowsom 7, informuje TechRadar.

Život legendárneho Windowsu 7 sa z pohľadu podpory Microsoftu skončí oficiálne už 14. januára v budúcom roku. Po tomto dátume už nebudú zariadenia dostávať bezpečnostné aktualizácie a používanie systému môže predstavovať veľké riziko najmä pri pohľade na stále častejšie kybernetické útoky. Jedna súčasť systému však bude podľa nových informácií fungovať naďalej.

Microsoft nenechá Windows 7 úplne napospas

Samotný Microsoft na svojom webe priznal, že Windows 7 nebude chránený aplikáciou MSE (Microsoft Security Essentials) po dátume ukončenia podpory, teda po 14. januári. To by znamenalo, že tento softvér už nebude chrániť operačný systém. Napriek veku Windowsu 7 sa Microsoft rozhodol toto vyjadrenie pozmeniť, čo pri otázke redaktora webu Computerworld potvrdil Mike Cure, inžinier spoločnosti, ktorý prezradil, že „MSE bude naďalej dostávať podpísané aktualizácie po 14. januári“.

Zobraziť celú galériu (2)
Microsoft Community

Nenechaj si ujsť
Putin stále využíva starý Windows XP napriek hrozbám. Odhalili ho oficiálne fotografie

Hoci tak MSE bude naďalej dostávať updaty, samotný softvér už nebude Microsoftom podporovaný. Tieto správy tak môžu spôsobiť u používateľov Windowsu 7 malý zmätok, pretože môžu byť v rozpore s doterajšími informáciami, no Cure sľubuje priniesť presnejšiu odpoveď už onedlho. S aktualizáciami pre MSE tak bude pomaly odpísaný Windows 7 stále istým spôsobom chránený pred vírusmi, ktoré tento bezpečnostný softvér rozozná.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/thurrott

Napriek tomu netreba zabúdať, že ide o pomerne starý Windows, ktorý už pred rokmi nahradil nový Windows 10. Používateľov Windowsu 7 presviedča k prechodu na novšiu verziu aj Microsoft. Vybraným klientom a najmä veľkým firmám ponúka spoločnosť program E5, v ktorom môžu získať rozšírenú podporu Windowsu 7, pokiaľ si za ňu zaplatia, informoval TechRadar.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom