Prednedávnom sme ťa informovali, že Microsoft ukončil podporu pre svoj operačný systém, s ktorým sme v smartfónoch stretávali od roku 2015. Windows 10 Mobile mal pôvodne skončiť práve pred týždňom, no spoločnosť sa nakoniec rozhodla inak. Miesto plánovaného ukončenia podpory Microsoft tento krok odložil a Windows 10 Mobile odstaví v rovnakom čase ako Windows 7, informuje Android Authority. 

Používatelia, ktorí stáli nosia vo vrecku smartfón s týmto systémom, už boli takmer zmierení s tým, že od 10. decembra tohto roka pre nich nebude Microsoft vydávať ďalšie aktualizácie a Windows 10 Mobile prestane podporovať. Situácia sa však zmenila v poslednej chvíli, kedy spoločnosť vydala azda posledný update pre tento OS s označením KB4522812 (verzia 15254.600).

Plány sa zmenili. Windows 10 Mobile končí až v budúcom roku

Microsoft tak zmenil plány a odložil ukončenie podpory. Pôvodný dátum sa totiž presunul na 14. január 2020, kedy bude oficiálne ukončená aj podpora systému Windows 7, s ktorým sme sa stretávali od roku 2009. O pár týždňov tak tento gigant odstaví dvojicu týchto systémov, ktoré už v modernom svete Androidu, iOS a Windowsu 10 jednoducho nemali miesto. Microsoft informoval o novom dátume aj na oficiálnom webe.

Nenechaj si ujsť
Život Windows 7 sa nezadržateľne blíži ku koncu. Ostáva posledný mesiac

Zároveň upozornil, že zariadenia so systémom Windows 10 Mobile už nebudú dostávať aktualizácie, ktoré obsahujú ochranu pred najnovšími bezpečnostnými hrozbami. Samotný systém však bude fungovať naďalej. Ukončenie podpory pritom plánujú aj niektorí vývojári pri svojich aplikáciách. K tomuto rozhodnutiu pristúpili už aj populárne sociálne siete. Facebook stiahol podporu pre svoju aplikáciu a Instagram, ktorý už pre Windows 10 Mobile nenájdeme. WhatsApp tak urobí v budúcom roku.

Osud tohto systému je teda definitívne spečatený, rovnako ako v prípade Windowsu 7. V tomto prípade však Microsoft prináša pre vybraných zákazníkov predĺženú podporu, pokiaľ si za ňu zaplatia. Prvý rok budú mať zákazníci v programe Windows E5 zadarmo, no v druhom roku podpory už budú musieť zaplatiť 50 dolárov a v treťom dvojnásobok. Takáto ponuka sa pritom týka najmä veľkých firiem, ktoré majú desiatky alebo stovky licencii na Windows 7, informoval Techradar

Skončia aj staršie Office aplikácie

Nekončí pritom len systém, ale neskôr dôjde rad aj na Office aplikácie, ktoré Microsoft prestane pre Windows 10 Mobile podporovať. Word, Excel, PowerPoint a OneNote prestanú dostávať opravné updaty od roku 2021, informuje Engadget.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom