Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Microsoft pomaly rozširuje počet používateľov, ktorí už majú nainštalovanú najnovšiu májovú aktualizáciu 2020 vo verzii 2004. Spolu s ňou mnohým používateľom pribudol aj záhadný balíček Windows Feature Experience. K čomu slúži a prečo ho v systéme vôbec máme?

Ako prvý píše o novinke portál ZDNet, v systéme pribudol záhadný balíček s názvom Windows Feature Experience. Pozrieť sa naň môžeš cez Nastavenia – Systém a v lište naľavo kliknúť na položku Informácie, pričom balíček, ak ho máš, by mal byť viditeľný pod sekciou Špecifikácie Windowsu.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/Windows 10

Zvesti o balíčku kolujú už od decembra minulého roku. Keďže v poslednom čase prichádza na systémy Windows 10 hromadne bez tohto, aby sme o tom vedeli alebo si mohli jeho inštaláciu zvoliť, mali by sme o ňom vedieť niečo viac. Microsoft však zatiaľ mlčí a hovorca spoločnosti ZDNet odkázal, že gigant k tomu nemá čo povedať.

Ak sa na balíček pozrieme bližšie, zistíme, že je uvedený v zozname  Features on Demand (Funkcie na vyžiadanie) pre systémy Windows 10 a Windows 10 Server. Tento zoznam tak okrem balíčka uvádza aj programy ako Internet Explorer, Poznámkový blok, konfiguračnú databázu DirectX, Skicár či PowerShell ISe.

Zobraziť celú galériu (3)
Balíček Windows Future Experience v rámci zoznamu Features on Demand . Zdroj: Screenshot/Microsoft

V prípade balíčka Windows Feature Experience Microsoft uvádza, že je dostupný pre systémy vo verzii 2004 a novšie, pričom obsahuje „funkcie dôležité pre fungovanie Windowsi“.

Nový balíček nemá nič spoločné s balíčkami v systémoch Windows XP, Vista a 7

Balíček s podobným názvom Future Experience sme už mohli vidieť v systémoch Windows XP, Vista a Windows 7, no podľa všetkého išlo o rozdielnu vec. Zdá sa teda, že snaha Microsoftu je zameraná na spojenie všetkých nových funkcií do jedného tak, aby sa mohli aktualizovať rýchlejšie a nezávisle od aktualizácií samotného systému.

Zároveň balíček zrejme umožní aktualizácie sady funkcií systému Windows (a nielen zmien v rozhraní UI / UX) prostredníctvom služby Microsoft Store. V súčasnosti balíček Windows Feature Experience zahŕňa aktualizovaný nástroj na vystrihovanie, aktualizovaný panel na zadávanie textu a aktualizované používateľské rozhranie pre návrhy Shellu.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/Microsoft

Akási fingovaná či fiktívna verzia balíčka Windows Feature Experience sa dokonca nachádza aj v Microsoft Store, ktorú môžeš vidieť na obrázku vyššie. Okrem systému Windows 10 je balíček dostupný aj pre Xbox One a zároveň požiadavky na splnenie inštalácie balíčka zahŕňajú všetky verzie Windows 10 od úplne pôvodnej zostavy 10240.

Je balíček súčasťou väčšieho plánu?

Došlo ale aj k špekuláciám, že balíček zapadá do dlhodobého cieľa Microsoftu, ktorým je oddelenie používateľského rozhrania Windows 10 UI/UX od základného jadra Core operačného systému. Hlavný plán zahŕňal to, že Microsoft bude môcť prepínať rôzne shell rozhrania v hornej časti jadra operačného systému, v závislosti od typu zariadenia bežiacom na Windowse 10, na ktorom boli spustené.

Je ale takéto fungovanie balíčka ešte stále v pláne spoločnosti? Pokiaľ to systému akýmkoľvek spôsobom pomôže, prečo Microsoft o balíčku mlčí? Nuž, na túto odpoveď si budeme ešte musieť pravdepodobne počkať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú