Ako informuje The Verge, pre internetový prehliadač Microsoft Edge, ktorý nahradil kedysi nenávidený Internet Explorer, chystá nový systém poháňaný umelou inteligenciou od OpenAI, ktorá má prekonať aj ChatGPT. Tá v posledných mesiacoch poriadne zamiešala karty a rôzne spoločnosti, ktoré ostali pozadu, začali biť na poplach.

Neuveriteľná rýchlosť

Tempo, ktorým sa technologickí giganti v súvislosti s umelou inteligenciou pohybujú, je neuveriteľné. Kým Microsoft ohlasuje, že je vyhľadávač na báze umelej inteligencie už za rohom, vlastný jazykový model podobný ChatGPT predstavil aj Google. Jeho konverzačný systém Bard už je sprístupnený limitovanému okruhu ľudí a v budúcnosti môže takisto pomôcť vyhľadávaču Google.

Podľa Satya Nadella, riaditeľa spoločnosti Microsoft, umelá inteligencia od základov zmení všetky kategórie softvéru a začne práve tou najväčšou, vyhľadávaním, píše TechCrunch. Denne je údajne zaznamenaných 10 miliárd vyhľadávaní, avšak približne polovica z nich odchádza bez odpovede, keďže sa ľudia pýtajú na veci spôsobom, na ktorý nie sú klasické vyhľadávače stavané, dodáva Microsoft.

Microsoft

Kým nájsť webovú stránku problém nie je, získať odpovede na otázky je pre klasický vyhľadávač komplikované a používateľ ich preto musí hľadať na konkrétnych stránkach. Vyhľadávač poháňaný umelou inteligenciou ale môže tento problém vyriešiť, keďže má vlastný jazykový model a je schopný efektívne s človekom komunikovať, resp. pochopiť, na čo presne sa používateľ pýta.

Google na ňom pracuje roky

Aj keď sa vrece s novými technológiami v oblasti umelej inteligencie v poslednej dobe akosi roztrhlo, pre firmy nejde o kompletnú novinku. Google na novej AI s názvom Bard pracuje už dva roky a Microsoft, vďaka OpenAI, ešte oveľa dlhšie. Náhle vyhlásenia tak nie sú výsledkom uponáhľaného vývoja v posledných týždňoch.

Opäť pomôže OpenAI

Ako za ChatGPT, aj za umelou inteligenciou pre vyhľadávač Bing a internetový prehliadač Microsoft Edge bude stáť OpenAI, do ktorého Microsoft nalial miliardy. Nový systém má ale ChatGPT svojimi schopnosťami prekonať a to pravdepodobne najmä vďaka tomu, že bude mať prístup k aktuálnejším informáciám. Limitáciou ChatGPT je totiž práve obmedzenie na staršie informácie.

Microsoft

Nový systém bude nielen rýchlejší, ale tiež presnejší a prinesie viac schopností, pričom nepôjde len o model schopný konverzácie, ale tiež o umelú inteligenciu integrovanú priamo v jadre vyhľadávača Bing. Podľa Microsoftu majú tieto zmeny priniesť úplne novú formu interagovania s internetom a k dispozícii je aj testovanie tohto systému, zatiaľ je však nutné prihlásiť sa do zoznamu čakateľov.

V najbližších týždňoch chce Microsoft službu sprístupniť miliónom ľudí a prísť aj s mobilnou verziou. Spoločnosť očakáva od sprístupnenia nového Bingu, že získa potrebný feedback a bude tak schopná systém ďalej zlepšovať a vychytávať chyby, ktoré sa akiste objavia. Ako sa zdá, pri podobných modeloch sú takéto chyby nachádzané bežné – predsa len sa naďalej jedná o novinku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú