Mobilný operačný systém od Microsoftu sa dlhú dobu snažil presadiť vo svete smartfónov, avšak pri konkurencii Androidu a iOS nikdy nezískal väčšiu priazeň fanúšikov. Časy Windows Phone sa teraz definitívne blížia ku koncu a konečne sme sa dočkali aj oficiálneho potvrdenia.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Microsoft sa snažil priniesť svoj operačný systém k životu viacerými stratégiami. Skúšal to spoluprácou s rôznymi výrobcami smartfónov, ale aj vlastným hardvérom po odkúpení spoločnosti Nokia. Windows Phone ani Windows 10 Mobile však nikdy neprerazili a kroky Microsoftu v poslednom období dávali jasný signál, že s vývojom vlastného operačného systému pomaly končí. Nič však nebolo ohlásené oficiálne.

Až teraz zámery spoločnosti prostredníctvom Twitteru ozrejmil šéf mobilnej divízie, Joe Belfiore. Ten na sociálnej sieti oznámil, že spoločnosť sa už nezameriava na vývoj nových funkcií pre Windows 10 Mobile. Microsoft však bude naďalej podporovať platformu prostredníctvom aktualizácií s opravou chýb a bezpečnostnými záplatami.

Spoločnosť by sa teraz mala viac zamerať najmä na vývoj vlastných aplikácií pre Android a iOS a tiež na zlepšenie používateľského zážitku pri prepojení počítača so smartfónom. Spomína sa napríklad príchod prehliadača Edge pre spomínané systémy.

Potápajúcu loď opúšťajú aj jej kapitáni

Jedným z hlavných dôvodov neúspechu Windows Phone je nedostatok aplikácií v porovnaní s konkurenciou. Vývojári totiž neboli motivovaní svoje aplikácie ponúkať na platforme, ktorú využíva minimum používateľov. Podľa vyjadrenia Belfiora v tomto smere nepomohla ani zvýšená snaha zo strany Microsoftu, ktorá mala vývojárom priniesť viac peňazí a jednoduchšie podmienky pre vývoj.

Loď mobilného operačného systému Windows sa tak rýchlo potápa a palubu už opúšťajú aj tí hlavní. Potom, čo ku konkurečnému systému presedlal Bill Gates, sa k takémuto kroku priznal aj Belfiore. Windows Phone teda definitívne končí, sotva však bude niekomu chýbať. Ako vnímaš koniec mobilného OS od Microsoftu ty?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
9%
Páči sa mi to
9%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
73%
Neznášam to
9%
O autorovi
Pavol Lupták
Som študentom vysokej školy so zameraním na IT a aj vďaka tomu je môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. Rád čítam, športujem a píšem. E-mail: [email protected]
  • Nucklehead

    „sotva však bude niekomu chýbať“
    Toto je čo za zhluk zvratkov? Vy si hovoríte objektívny autor a vypustíte do sveta takúto blbosť? Určite ste WP nevidel ani z tescobusu ale idete tu núkať ideu o bezvýznamnosti systému, ktorý tu dlhé roky bol a ešte pár rokov stále bude súčasťou. Pokiaľ tých pár miliónov ľudí používajúcich práve tento systém je pre vás „sotva niekto“, tak vás úprimne ľutujem.

  • marek7610

    Dizajn toho systému bol otras. Mnohý možno súhlasiť nebudú, ale stojím si za svojim názorom. Mal som v rukách jeden deň ten systém v Nokii 925 a nedalo sa na to hľadieť. Sorry, ale na moj vkus “nie”. Tie okna boli na smiech. Mne vôbec nebude ten systém chýbať. Nech je v počítačoch.