Mobilný operačný systém od Microsoftu sa dlhú dobu snažil presadiť vo svete smartfónov, avšak pri konkurencii Androidu a iOS nikdy nezískal väčšiu priazeň fanúšikov. Časy Windows Phone sa teraz definitívne blížia ku koncu a konečne sme sa dočkali aj oficiálneho potvrdenia.

Microsoft sa snažil priniesť svoj operačný systém k životu viacerými stratégiami. Skúšal to spoluprácou s rôznymi výrobcami smartfónov, ale aj vlastným hardvérom po odkúpení spoločnosti Nokia. Windows Phone ani Windows 10 Mobile však nikdy neprerazili a kroky Microsoftu v poslednom období dávali jasný signál, že s vývojom vlastného operačného systému pomaly končí. Nič však nebolo ohlásené oficiálne.

Až teraz zámery spoločnosti prostredníctvom Twitteru ozrejmil šéf mobilnej divízie, Joe Belfiore. Ten na sociálnej sieti oznámil, že spoločnosť sa už nezameriava na vývoj nových funkcií pre Windows 10 Mobile. Microsoft však bude naďalej podporovať platformu prostredníctvom aktualizácií s opravou chýb a bezpečnostnými záplatami.

Spoločnosť by sa teraz mala viac zamerať najmä na vývoj vlastných aplikácií pre Android a iOS a tiež na zlepšenie používateľského zážitku pri prepojení počítača so smartfónom. Spomína sa napríklad príchod prehliadača Edge pre spomínané systémy.

Potápajúcu loď opúšťajú aj jej kapitáni

Jedným z hlavných dôvodov neúspechu Windows Phone je nedostatok aplikácií v porovnaní s konkurenciou. Vývojári totiž neboli motivovaní svoje aplikácie ponúkať na platforme, ktorú využíva minimum používateľov. Podľa vyjadrenia Belfiora v tomto smere nepomohla ani zvýšená snaha zo strany Microsoftu, ktorá mala vývojárom priniesť viac peňazí a jednoduchšie podmienky pre vývoj.

Loď mobilného operačného systému Windows sa tak rýchlo potápa a palubu už opúšťajú aj tí hlavní. Potom, čo ku konkurečnému systému presedlal Bill Gates, sa k takémuto kroku priznal aj Belfiore. Windows Phone teda definitívne končí, sotva však bude niekomu chýbať. Ako vnímaš koniec mobilného OS od Microsoftu ty?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom