Microsoft nasleduje trend veľkých svetových technologických spoločností. Zachovanie udržateľnej prevádzky datacentier je dôležitým poslaním, ktoré pomáha v boji s globálnym otepľovaním. Spoločnosť teraz podpísala dôležitú dohodu, ktorá zvýrazňuje jej snahu v oblasti ekológie.

Microsoft ešte v roku vyhlásil svoj záväzok do roku 2018 prevádzkovať svoje datacentrá aspoň z polovice z obnoviteľných zdrojov energie. Vzhľadom na rýchlo narastajúci počet aj veľkosť datacentier nejde o malý cieľ, no zdá sa, že spoločnosť ho dosiahne o čosi skôr ako sa predpokladalo. Pomôcť k tomu má veľká dohoda Microsoftu s energetickou firmou Sunseap, ktorá sídli v Singapure. Informuje o nej portál TechCrunch.

V Singapure výhradne pre datacentrá

Obe strany spoločne ohlásili projekt, z ktorého bude Microsoft v najbližších 20 rokoch čerpať solárnu energiu s výkonom v špičke rovnajúcim sa 60 megawattom. Dodávaný výkon využijú na poháňanie datacentier v Singapure, ktoré pre používateľov v juhovýchodnej Ázií slúžia napríklad pre ukladanie dát zo služieb Microsoft Azure či Office 365. Sunseap bude v Singapure dodávať solárnu energiu výhradne pre Microsoft. Spoločnosť okrem toho prevádzkuje solárne elektrárne aj v ďalších ázijských štátoch, ako sú napríklad Thajsko či Vietnam.

„Na základe dohody spoločnosť Microsoft zlepší udržateľnosť miestnych prevádzok a urobí dôležitý pokrok smerom k našim cieľom udržateľnosti pre dátové centrá,“ povedal riaditeľ Microsoftu v Singapore, Kevin Wo.
Microsoft ešte v minulom roku podpísal podobné dohody aj pre svoje ďalšie dátové cenrá. Ide o dve spolupráce v Európe, konkrétne v Írsku a Holandsku. V týchto prípadoch nejde o solárne, ale veterné elektrárne, Microsoft aj v týchto projektoch odoberá 100 % vyrobenej energie od partnerských elektrární. Veľký technologický gigant tak bude opäť o niečo zelenší a aj v nasledujúcich rokoch plánuje podiel obnoviteľnej energie vo svojich datacentrách zvyšovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom