O batériách Megapack od americkej automobilky Tesla počúvame veľa najmä v posledných mesiacoch, kedy sa stali súčasťou veľkých infraštruktúrnych a energetických projektov v USA, pričom záujem o nich má napríklad aj Apple.

V Kalifornii vyrástlo obrovské úložisko energie z batérií Tesly

Ako informuje Electrek, v kalifornskom okrese Ventura odteraz funguje ďalších 142 batérií Megapack, ktoré v oblasti nahradili plynovú elektráreň. Tá slúžila ako špičkový zdroj energie, teda zdroj, ktorý sa „zapne“ len v prípade zvýšeného dopytu po elektrine alebo počas výpadku.

Batériový systém s celkovou kapacitou až 400 MWh má na starosti firma Arevon, ktorá sa zaoberá obnoviteľnou energiou, pričom k nahradeniu plynovej elektrárne úložiskom z batérií Megapack došlo len za pouhých deväť mesiacov.

Batériám dodáva energiu spoločnosť Southern California Edison, pričom systém „uvoľňuje“ elektrinu späť do siete v časoch najväčšieho dopytu a taktiež pomáha znižovať výpadky siete.

Mesto Oxnard, ktoré je najväčšie v danej oblasti a má približne 200-tisíc obyvateľov, dokáže batériový systém napájať po dobu 4 hodín, zatiaľ čo celý okres Ventura by na úložisku zvládol fungovať približne 30 minút.

Tesla prekračuje veľké míľniky, batérie Megapack šetria milióny ročne

Celkové „nasadenie“ zariadení Megapack, Powerwall a Powerpack od Tesly po celom svete tak ku koncu roka 2020 vzrástlo už na rekordných 3 GWh, pričom v prvom štvrťroku 2021 sa týchto zariadení nasadilo medziročne o 71 % viac.

Tesla začala napríklad budovať aj vlastnú batériovú farmu v Texase a batériový systém Megapack sa nedávno ukázal aj v Austrálii, kde počas explózie uhoľnej elektrárne doslova zachránil situáciu.

Prečítaj si tiež
Austráliou otriasla explózia uholnej elektrárne, situáciu zachránila Tesla a jej obrovský batériový systém

Práve v krajine protinožcov sa výhody megabatérií od Tesly ukazujú azda najviac, keďže tam spoľahlivo fungujú už niekoľko rokov. Ich prvotným určením v oblasti bolo síce eliminovať časté výpadky prúdu, no nakoniec sa ukázalo, že táto technológia dokáže ročne ušetriť milióny eur.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú