Význam a veľká pomoc umelej inteligencie bola dobre badateľná najmä v poslednom roku, počas obdobia pandémie, kedy sa neustále objavovali správy o revolučných riešeniach odhaľovania COVID-19 aj u asymptomatických pacientov.

Umelá inteligencia v McDonald’s

Trend vývoja umelej inteligencie napreduje raketovým tempom, pričom niektorí odborníci si dokonca začali myslieť, že v najbližších 15 rokoch umelá inteligencia prevezme až 40 % pracovných miest.

McDonald's

Vedci zrejme nebudú tak ďaleko od pravdy. Svedčí o tom aj nové partnerstvo medzi známym fast-foodom a poprednou svetovou firmou podnikajúcou v odbore informačných technológií. Na tému upozornil portál Futurism.

McDonald’s a IBM sa dohodli na implementácii umelej inteligencie, ktorá bude slúžiť na prijímanie objednávok pre „okienkový“ predaj, nie kiosky, kde si jedlo vyklikáš sám. Je teda možné, že o pár rokov sa pri nákupe cez drive-thru porozprávaš už len s AI.

Ako píše portál CNBC, podľa spoločnosti McDonald’s ide o strategické partnerstvo, ktoré reťazcu pomôže automatizovať objednávky v drive-thru, čo by spoločnosti malo priniesť množstvo výhod.

V rámci partnerstva IBM podľa všetkého ovládne firmu McD Tech Labs, ktorá vyvíja, testuje a nasadzuje hlasový systém s podporou umelej inteligencie. McD Tech Labs bol pritom pôvodne technologický startup s názvom Apprente, ktorý McDonald’s v roku 2019 odkúpil.

Flickr /

Spoločnosť s rýchlym občerstvením už technológiu od Apprente stihla v lete v meste Chicago aj otestovať. McDonald’s tvrdí, že systém dokáže spracovať približne 80 % objednávok s presnosťou na 85 %.

Zaujímavé by bolo porovnanie s ľudským zamestnancom, ktorý tiež nemusí pracovať na 100 %. Mnohí zákazníci, ktorí boli niekedy v „mekáči“, môžu potvrdiť, že chybu v objednávkach často dokážu urobiť aj samotní zamestnanci. Takáto chybovosť je v praxi pomerne veľkým problémom.

Implementácia novej technológie, by tieto nedostatky mohla zmierniť alebo odstrániť, pričom jej širšie nasadenie sa očakáva približne o dva roky, upozorňuje portál EnGadget.

Podľa finančného riaditeľa Kevina Ozana prestúpi približne 100 zamestnancov McDonald’s do IBM. Po oznámení spolupráce akcie McDonald’s vzrástli o 2 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú