Kai-Fu Lee, spisovateľ a odborník na umelú inteligenciu, povedal v rozhovore pre televíznu spoločnosť CBS, že do 15 rokov nahradí umelá inteligencia zhruba 40 % populácie ľudí v ich zamestnaniach.

Tento scenár znie trochu desivo, no podľa Leeho sa to stane a bude to najväčšia revolúcia v živote ľudí. Predstava, že takmer polovica populácie príde o svoje zamestnanie, v ktorom ho nahradí umelá inteligencia, je ťažká.

Každá jedna revolúcia či vynález, ktorý uľahčoval nejakú prácu, a tým pripravoval ľudí o daný druh zamestnania, však vytváral nové pracovné miesta. Napríklad vynález parného stroja spôsobil, že sa začali stavať železničné trate. No s nástupom umelej inteligencie to takto údajne nebude.

Distribúcia softvéru je veľmi jednoduchá a dokáže sa posielať pomocou siete. Preto šírenie programu, ktorý by mal nahrádzať ľudské myslenie, bude veľmi rýchle. Navyše, taký program nepotrebuje jesť, nepotrebuje piť, nepotrebuje žiadne prestávky a môže pracovať 24 hodín denne, čo človek v žiadnom prípade nedokáže. A hlavne, softvér nemusí dostávať žiadnu výplatu.

Preto ak sa nejakej spoločnosti naskytne príležitosť nahradiť človeka umelou inteligenciou, zrejme tak bez váhania urobí. Tým, že sa takýto scenár v priebehu najbližších pár rokov odohrá, si je Lee istý. Zatiaľ však netuší, ktorá krajina takúto umelú inteligenciu vytvorí. Či to bude Amerika a jej veľké spoločnosti ako Google a Microsoft, alebo Čína, ktorá ide každým dňom vyššie a vyššie čo sa technológií týka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom