Umelá inteligencia je čím ďalej, tým viac rozšírená v našich životoch. Stretávame sa s ňou na každom kroku, a hoci v mnohých prípadoch ide o viditeľné príklady, akými sú napríklad asistenti v telefónoch, tak nebýva výnimkou, že s ňou interagujeme aj bez nášho vedomia.

Futurism informuje o ďalšom odvetví, do ktorého to má strojové učenie a neurálne siete v blízkej dobe namierené. McDonald, najväčšia ikona fastfoodu, predstavil koncept umelou inteligenciou poháňaných asistentov, ktorými chce vymeniť pracovníkov reštaurácií za okienkom s objednávkami.

McDonald's

Reč je o využití asistenta, podobného Siri, Bixby či Google Asistentovi, na začiatku reťazca do objednávkového systému Drive-Thru. V ideálnom svete by teda úplne prvá interakcia s McDonaldom v prípade objednávok z auta prebiehala s počítačom a nie s človekom.

Koncept predstavil tento týždeň výkonný riaditeľ siete reštaurácií Chris Kempczinski pre portál Nation’s Restaurant News. Podľa neho AI aktuálne dokáže spracovať niečo okolo 80 % celkových objednávok, a to s 85 % presnosťou.

Tešiť sa zatiaľ nemusíme

Mnohí zákazníci, ktorí boli niekedy „mekáči“, môžu potvrdiť, že chybu v objednávkach často dokážu urobiť aj samotní zamestnanci, takže takáto, aj keď na prvý pohľad možno nízka miera chybovosti, je v praxi pomerne veľkým problémom. McDonald našťastie nemá v pláne zaviesť tento systém s AI do plnej prevádzky skôr ako do piatich rokov, čo mu dáva čas na ďalšie vylepšovanie procesov.

Je pred nami ešte veľa práce, ale som si istý, že akvizícia so spoločnosťou Apprente, ktorú sme uskutočnili, bola správnym rozhodnutím. Z technického hľadiska sme na dobrej ceste a z tejto akvizície mám dobrý pocit,“ uviedol Kempczinski na konferencii.

Riaditeľ dodáva, že jednou z najväčších výziev bude presvedčiť personál reštaurácií k tomu, aby boli ochotní dohliadať na novú technológiu. Práve takýto asistent, do ktorého investujú svoj čas a námahu, ich však jedného dňa môže nahradiť.

Zamestnanci sa ale zatiaľ o svoje miesta obávať nemusia. Myšlienka je momentálne len prvotným návrhom na stole a automatizované Drive-Thru sa testuje len v oblastí Chicaga. Po náležitom odskúšaní v nasledujúcich rokoch ale veríme, že sa rozšíri do celých Spojených štátov a následne zrejme aj do celého sveta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom