Japonský Aspark Owl právom nesie titul „najrýchlejšie akcelerujúce auto sveta“. Z 0 na 100 km/h sa dostane za neuveriteľných 1,7 sekundy, čím pohodlne prekonáva všetkých súperov v tejto oblasti. Prvý špecializovaný showroom spoločnosť otvorila koncom decembra v japonskej Osake, píše portál Autoblog.

Predaj už bol spustený a spoločnosť začala prijímať objednávky z celého sveta. Zo série sa vyrobilo zatiaľ len 50 kusov, ktoré budú rozdelené do rôznych častí sveta – dvadsať kusov ostáva v Ázii, ďalších 20 pôjde do Európy a zvyšná desiatka skončí v Severnej Amerike.

Nový japonský elektromobil Aspark Owl bol vyrobený v limitovanej edícii 50 kusov, ktoré budú rozdelené medzi Áziu, Európu a Ameriku. Aspark

Aspark Owl ponúka štvoricu elektrických motorov zabezpečujúcich maximálnu rýchlosť 400 km/h, výkon 1480 kW, čiže takmer 2000 konských síl a krútiaci moment 2000 Nm. Lítium-iónová batéria s kapacitou 64 kWh a maximálnym výkonom 1300 kW sa stará o relatívne solídny 450 km dojazd, pričom na 44 kWh nabíjačke sa nabije za 80 minút, informoval Autocar.

Aspark

Pozadie najrýchlejšie akcelerujúceho auta na svete

Spoločnosť Aspark, ktorá stojí za novým elektromobilom Owl, bola založená už v roku 2005. Zaujímavé však je, že dodnes nevyrobila ani jedno vlastné auto – ide totiž len o jednu z ázijských spoločností poskytujúcich inžinierske služby pre automobilový priemysel.

Tým sa vysvetľuje obmedzený počet vyrobených áut – Aspark Owl bol totiž vyrábaný v dielňach malej talianskej spoločnosti Manifattura Automobili Torino (MAT) počas roku 2020. Japonská firma teda nepatrí medzi výrobcov a popri hlavnom biznise sa vrhla aj na výrobu elektromobilu, o čom svedčí aj jeho jednoduchá webová stránka.

Práve tam si tento nový najrýchlejšie akcelerujúci elektromobil sveta môžeš objednať v prípade, že hľadáš elektromobil za 2,9 milióna eur. Bude však veľmi zaujímavé sledovať, ako sa s novým rekordérom v akcelerácii vysporiada konkurencia napríklad v podobe Tesly.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom