Jedna z najpopulárnejších moderných multiplayerových hier sa dostala už na všetky platformy. Hráči si tak môžu Fortnite zahrať nielen na počítačoch, smartfónoch, ale aj konzolách. Sony sa rozhodlo pre kontroverzný krok, ktorým blokuje cross-play a majitelia PlayStation 4 si nemôžu zahrať hru proti hráčom na iných platformách.

Štúdio Epic Games sa rozhodlo priniesť obľúbený Fortnite na všetky platformy, ktoré dokážu spustiť hry. Najnovšie si tento čoraz populárnejší titul môžu zahrať už aj majitelia konzoly Nintendo Switch. Aj keď sa táto hra dostala na všetky moderné zariadenia, neznamená to, že si všetci hráči zahrajú proti sebe. To ale platí najmä pre majiteľov konzoly PlayStation 4, ktorým Sony zablokovalo tzv. „cross-play“ hranie.

Sony chce naďalej trucovať

Všetko to začalo ešte predstavením Minecraftu, ktorý Microsoft nedovolil hrať proti sebe na konzolách Xbox One a PlayStation 4. Majitelia jeho konzoly si mohli zahrať s hráčmi, ktorý držali v rukách iPhone, Android, Switch, alebo sedeli za počítačom. V zuboch mal teda iba PlayStation 4, čo mu Japonci teraz viditeľne vrátili. Fortnite je tak možné hrať spolu s ďalšími používateľmi bez ohľadu na to, na akom zariadení hrajú, teda pokiaľ nemajú konzolu japonského Sony.

Zobraziť celú galériu (1)
Austin Evans/YouTube

Hráči, ktorí si tento titul vychutnávajú práve na PlayStation 4 sú na tom ešte horšie. Ich hra je totiž zamknutá výhradne pre túto platformu. Nič z toho, za čo hráč v hre zaplatil, sa nezobrazí pri hraní na inej konzole, alebo zariadení, a to aj napriek tomu, že účet na Epic Games nespadá pod sieť PlayStation Network ID. Všetko teda nasvedčuje tomu, že vina je práve na strane Sony. Microsoft neskôr sprístupnil Minecraft vo verzii „Better Together“, ktorý už spájal hráčov aj s konzolami PlayStation 4.

Riešenie je v nedohľadne

Japonská spoločnosť si však zrejme teraz musela „dupnúť“ a presadiť svoje tvrdohlavé rozhodnutie, ktoré ale nikomu nepomôže. Nanajvýš nahnevá samotných hráčov, ktorí nemôžu hrať proti sebe na všetkých platformách. Riaditeľ divízie Xbox v Microsofte, Phil Spencer, navyše potvrdil, že sa táto situácia tak skoro nezlepší. Ohľadom zrušenia blokovania cross-play hrania majiteľov PlayStation 4 s hráčmi na iných konzolách nedošlo k žiadnemu progresu.

Nenechaj si ujsť
Prvý svetový pohár vo Fortnite uvidíme už v budúcom roku. Odmeny sú astronomické

Sony si tak musí uvedomiť, že táto situácia skutočne neprospeje nikomu. Vývojári chcú získať čo najviac hráčov a tí zasa čo najviac spoluhráčov. Týmto spôsobom tak budú milióny hráčov, ktorí s obľubou hrajú aj Minecraft, Overwatch a obľúbený Fortnite, hrať ako v paralelnom vesmíre, kde si Sony vytvorilo vlastnú dimenziu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom