Meranie času je pre ľudstvo už tisícročia nesmierne dôležitou oblasťou, v ktorej sa neustále snaží dosahovať vyššiu efektivitu a presnosť. Ako upozorňuje portál Ars Technica, takzvané priestupné sekundy, ktoré chcú vedci eliminovať do roku 2035, môžeme nahradiť oveľa elegantnejším riešením – priestupnými minútami raz za 50 rokov.

Efektívnejšie riešenie

Nesmierne presné atómové hodiny je dnes nutné občas na sekundu zastaviť, aby bolo možné ich zosynchronizovať s pohybom Zeme, ktorý nie je až tak presný a má menšie odchýlky. Tento proces je nesmierne problematický najmä pre výpočtovú techniku, ktorá sa vo veľkom používa aj vo vesmíre. Družice potrebujú presný čas, keďže sa pri rýchlosti nad 20 000 km/h počíta každá jedna sekunda.

Počas Medzinárodnej konferencie pre rádiovú komunikáciu, ktorá sa má konať už od 20. novembra v Dubaji, chcú vedci predstaviť plán na nahradenie priestupných sekúnd priestupnými minútami. Štúdia k tomuto návrhu má byť zverejnená až po konferencii, avšak podľa autorov je dôležité, aby si jej obsahu boli vedomí zúčastnení tejto konferencie už počas jej konania.

Pixabay

Podľa tohto návrhu sa má Medzinárodný ústav pre váhy a merania (IBWM) po novom riadiť aj naďalej vysoko presnými atómovými hodinami, avšak namiesto občasného upravenia tohto času o 0,9 sekundy by sa mal úrad IBWM snažiť o implementovanie priestupných minút, ktoré bude nutné používať menej často, vysvetľuje portál Popular Mechanics.

Plán je jasný

Ako sme už v minulosti informovali, plán na elimináciu priestupných sekúnd do roku 2035 priniesol IBMW už dávnejšie. Ohromne to môže pomôcť viacerým odvetviam, keďže doteraz pridávané sekundy nebolo možné v digitálnych systémoch predpovedať.

Podľa odborníkov by sme bez skokovej sekundy vedeli fungovať najbližších 2 000 rokov a až potom by dávalo zmysel vykonať akúsi korekciu.

Niektorí sú proti

Proti tomuto riešeniu je prekvapivo Rusko, ktoré postavilo na priestupných sekundách navigačný systém GLONASS. Ako však vysvetľujú odborníci, nikto v skutočnosti nevie, prečo chce Rusko s prechodom na priestupné minúty čakať až do roku 2040 a prečo tak ostro argumentuje proti takejto zmene. Podobné zmeny by totiž museli implementovať aj iné krajiny, avšak zároveň by priniesli množstvo zmien.

Priestupné sekundy totiž spôsobujú množstvo rôznych problémov, ako sú napríklad pravidelné výpadky serverov. Proti priestupným sekundám sa už ostro vyjadrila aj americká spoločnosť Meta, ktorá spísala petíciu za ich ukončenie.

Proti je dokonca aj Vatikán, ktorý má vlastné observatórium a argumentuje tým, že je proti prehlbovaniu priepasti medzi ľudstvom a planetárnym časom. Tento dôvod je však, pochopiteľne, založený skôr na spiritualite, než na vede a faktoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú