Niekto by už mal Netflixu oznámiť, že zaujímavý námet nie je zárukou kvalitného filmu. Presne to je prípad aj novej sci-fi snímky Awake od režiséra Marka Rasoa.

Príbeh vystavaný na globálnej katastrofe, kedy celé ľudstvo nemôže od jedného okamihu zaspať, je na prvý pohľad vábivý, ale spracovaním opäť spadá do priemernej, až trestuhodne nezapamätateľnej produkcie.

Na čom si Awake vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ho na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

V hlavnej úlohe sa predstaví Gina Rodriguez ako Jill, matka dvoch odcudzených detí, aby spoločne prekonali úskalia sveta rútiaceho sa do záhuby. Nedostatok spánku si totiž po pár dňoch vyberá na ľudskom tele daň v podobe halucinácií, straty kritického myslenia, postupného zlyhávania orgánov a celkovej anarchie spoločnosti. Riešenie má v krátkom časovom horizonte priniesť Matilda, jedno z dvoch detí, ktorá, na rozdiel od zvyšku populácie, stále dokáže zaspať.

V Awake vidíme viacero nápadov, ktoré by v šikovnejších rukách a s konzistentnejším spracovaním mohli fungovať, ale pravdou je, že opäť pôsobia akosi narýchlo „uvarené“. Miestami to vyzerá, že Netflix častokrát odklepne doslova hocičo, len aby naplnil akúsi sci-fi kvótu a (ne)uspokojil fanúšikov.

Stowaway, The Midnight Sky, The Cloverfield Paradox – to všetko sú priemerné projekty tejto streamovacej služby z posledných rokov, niektoré dokonca s obrovským rozpočtom a veľkými hereckými menami.

Svetlejšou výnimkou v žánri je snáď len nedávno vypustený film Oxygen stojaci na skvelom a minimalistickom hereckom výkone Mélanie Laurent a režisérovi, ktorý od začiatku vedel, ako s námetom umne a dynamicky pracovať.

NEPREHLIADNI
RECENZIA: Netflix vytiahol geniálne sci-fi z rukáva. Pri Oxygen nestrhneš oči z obrazovky

Niektoré zahraničné médiá ako napríklad The Guardian, prirovnávajú film k Tichému miestu alebo Bird Boxu, len s markantným rozdielom v kvalite. Netflixu pokus o zopakovanie úspechu snímky Bird Box tak úplne nevyšiel, aj keď podobností by sme mohli nájsť mnoho. Svetová katastrofa, silná ženská postava chrániaca svoje deti, chaos a nebezpečná cesta za záchranou života…

Nevýrazný sci-fi projekt od Netflixu je už tradíciou

Do 96 minút je nabitých viacero sľubných nápadov – fanatickí veriaci, nahí ľudia odovzdaní svojmu osudu, zmätočná vojenská prestrelka, humor plynúci z nedostatku spánku („pozor granát!“) – ale je to práve dĺžka filmu, ktorá je pri tak veľkom počte predstavených situácií skôr na škodu než na úžitok. Máloktorá scéna dostala dostatočný priestor a ako rýchlo sa vo filme niečo zomelie, tak to aj prehrmí.

Minutáž je ale zároveň aj plusom, pretože aj keď film miestami dosť nudí, aspoň ubehne rýchlejšie aj napriek tomu, že pôsobí nedotiahnuto a skratkovito. Hereckým výkonom jednoznačne dominuje Gina Rodriguez, ktorá je uveriteľná a v pozícii drsnej matky samotárky jej to svedčí. Silnejšie momenty má aj mladá herečka Ariana Greenblatt (stvárnila dcéru Jill), s jej filmovým bratom je to ale horšie a je z trojice jednoznačne najnezáživnejším.

Film má pomerne rýchly spád, ale chýba mu atmosféra a vlastná identita. Až na konci máme možnosť pocítiť akú-takú stiesnenú a temnejšiu atmosféru, čo je na celý film s takýmto zameraním jednoducho málo. Navyše nedosahuje ani tak žiadanú intenzitu, akú by si téma zaslúžila.

Špeciálnych efektov tu nie je veľa, ale ak nejaké sú, pôsobia lacnejšie (scéna s nočnou oblohou pokrytou hviezdami). O hororovej atmosfére nemožno ani rozmýšľať a napätie je na tom dosť podobne. Na postavách jednoducho nezáleží tak, ako by si možno zaslúžili.

Pár vtipných scén a dobrých nápadov ho nezachránia od toho, aby sa zaradil len k takzvaným „fillerom“. Správanie postáv a riešenie situácií je prekvapivo postavené na logických základoch, ale niektoré rozhovory vyznievajú trápne a rovnako skratkovito, ako celý film.

V čase písania článku má Awake na CSFD slabučké hodnotenie 47 %,  na IMDB 4,9/10 a Rotten Tomatoes dokonca udáva divácke skóre len 33 %. Je možné, že sa Awake objaví na Netflixe v Top 10 vďaka sľubnému traileru, propagácii na hlavnej stránke a zaujímavému nápadu, ale aj napriek otvorenejšiemu záveru je pokračovanie podľa hodnotení nepravdepodobné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom