Režisér Alexandre Aja je známy najmä pre svoje hororové a temnejšie filmy (Hory majú oči, Rohy, Piraňa 3D), v ktorých požehnane využíva aj prvky trileru. Práve na tých postavil klaustrofobickú novinku o postave Elisabeth Hansen, ktorá sa prebudí bez akýchkoľvek spomienok v kryogénnej komore a my tak máme možnosť po celý čas sledovať minimalistický a učebnicový herecký výkon.

YouTube (screenshot)

Oxygen sa začal natáčať v letných mesiacoch minulého roka, kedy vo svete už naplno prepukla pandémia a tvorcovia ani nemohli tušiť, ako výstižne bude svojim zasadením pôsobiť aj pri jeho premiére. Kyslíku je síce vo filme málo, ale životom oplýva až-až, najmä vďaka skvelej Mélanie Laurent, šikovnej práci s kamerou a umne vybratej hudobnej zložke.

Na čom si Oxygen vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ho na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Klaustrofóbia a kamarát MILO

Drvivá väčšina 100-minútovej novinky od Netflixu sleduje dezorientovanú Liz, ktorá sa ocitla uväznená v kryokomore. Tej okrem pár telefonátov mimo komory robí spoločnosť iba umelá inteligencia MILO (hlas prepožičal Mathieu Amalric) a hlavná postava je odkázaná len na vlastné sily.

Aby sa ústredná postava dozvedela odpovede na to, prečo je v nej zavretá, kto v skutočnosti je, a ako sa zo svojho väzenia vlastne dostane, musí sa pýtať len tie správne otázky. MILO jej požiadavkám ochotne vyhovie, to však platí len za predpokladu, ak k nim má administrátorské práva.

Elisabeth, alebo teda Subjekt Omicron 267, ako ju má MILO uloženú v databáze, súperí nielen s časom, ale aj sama so sebou. Bezútešná situácia, v ktorej sa ocitila, je totiž nočnou stelesnenou nočnou morou, ktorú navyše umocňuje obmedzená zásoba kyslíka a boj s vlastnými spomienkami.

Hľadanie identity a výnimočný herecký výkon

Už počiatočné zoznamovanie sa so situáciou prináša veľa otázok pre Liz aj pre diváka. Našťastie pre obidve strany väčšinou dôjde aj k ich zodpovedaniu, s poskytovaním odpovedí sa však film neponáhľa a na diváka čaká napínavá jazda plná stresu.

Otázky tak môžeme brať ako menšie checkpointy, od ktorých sa odrážame ďalej. Ich postupné dávkovanie so zvyšujúcou sa kadenciou je spracované plynulo, priam až majstrovsky.

YouTube (screenshot)

Viaceré výrazné dejové zvraty dávajú Mélanie priestor ukázať širokú škálu emócií od hnevu, cez zármutok, úplné odovzdanie sa až po pocity šťastia. Režisér Alexandre Aja presne vedel, čo si od filmu sľubuje a sebavedomie preniesol aj na úžasnú Laurent.

Že je 38-ročná Francúzska skvelou herečkou sme sa mohli presvedčiť už vo filmoch Nehanební bastardi, Podfukári alebo Eichman: Strojca konečného riešenia, ale v novinke od Netflixu však herečka podáva doposiaľ svoj najintímnejší a najlepší výkon.

O pozornosť sa stará šikovne spracovaný scenár aj zvolená hudba

Vzhľadom na Ajove hororové pozadie nechýba ani pár menších ľakačiek, ktoré však namiesto toho, aby skutočne niekomu nahnali hrôzu, pôsobia skôr ako menšie pomocné barličky na udržanie pozornosti diváka. Nie že by sa počas filmu stále niečo nedialo, ale ak by si sa náhodou chcel počas sledovania pozrieť na mobil, dostaneš pomyselnú ranu cez prsty.

Silnú rolu pri filme hrá aj minimalizmus. Prakticky celý film sa odohráva v malom priestore a film aj v takto skľúčených podmienkach nádherne využíva prácu s kamerou. V pamäti mi utkveli prinajmenšom dve dlhšie záberové frekvencie, ktoré prácu s uzavretou miestnosťou dokonale umocňujú a dávajú boju o prežitie osobitý a veľmi dynamický nádych.

Ak k tomu prirátame aj vynikajúcu hudobnú zložku striedajúcu motívy z Votrelca alebo z Prekliateho ostrovu, dostaneme viac, než by jeden od sci-fi jednohubky čakal.

YouTube (screenshot)

Prekliaty ostrov mi v hlave vybehol ešte raz pri spomienkových prestrihoch na minulosť, ktoré aj v Kyslíku síce netvorili veľkú, zato však veľmi dôležitú časť rozprávania.

Zároveň si obe snímky dovolím porovnať aj použitím klavírnej hudby umocňujúcej nostalgiu alebo presunutie sa do doby, kedy protagonistovi bolo v živote nádherne, ale niečo sa postupne pokazilo. Takto plynulé a vhodné zasadenie artových prvkov nepoteší len divácke ucho, ale významne sa podpisuje aj na finálnom pozitívnom dojme z filmu.

Dejové zvraty nie sú najoriginálnejšie, ale prekvapiť môžu

Oxygen však predsa len neprichádza bez chýb. Gradovanie napätia sa ku koncu trocha vytráca, rovnako za najšťastnejší nepovažujem záver filmu, ktorý sa predsa len mohol spraviť o niečo záhadnejšie. Nechty si pri trileri úplne neobhryzieš, zároveň ale nebudeš chcieť odísť bez zodpovedaných otázok.

Nie som si istý, či je Oxygen vhodným kandidátom aj na druhé pozretie, najmä kvôli viacerým dejovým zvratom výrazne ovplyvňujúcim zážitok, ale ak si chceš napraviť chuť po predošlých nevydarených sci-fi projektoch od Netflixu, filmová novinka je presne tou pomyselnou náplasťou na zväčša stratený čas, ktorý si venoval predošlým pokusom.

YouTube (screenshot)

Povedzme si pravdu, Stowaway, IO, The Midnight Sky, How It Ends ani napríklad The Cloverfield Paradox neboli práve zapamätateľné, respektíve neboli ničím viac než slabučkým výkrikom do vesmírneho vákua.

Paradoxom je, že Oxygen limituje práve už toľkokrát prepraný koncept, no devízou je v tomto prípade rozhodne pútavé spracovanie. Možno prekukneš pár scén už dopredu, ale vôbec ti to nebude vadiť, pretože to ničomu neškodí a sci-fi triler si ťa na oplátku získa v iných veciach.

Parlez-vous français? Pôvodné znenie umocňuje zážitok

Film je celý po francúzsky a nemôžem si pomôcť, ale tento „odklon“ od angličtiny, ktorú počujeme v drvivej väčšine dnešnej tvorby, mu mimoriadne pomohol. Ak ale z nejakých príčin hľadáš anglické znenie, môžeš si ho pred spustením zvoliť, stratíš tým ale veľkú porciu autentickosti.

Plusom pre tuzemských divákov sa môže ukázať aj skutočnosť, že Oxygen je už v rámci služby dostupný aj s českým dabingom. Nie je síce najhorší, stále však platí, že originál odporúčam všetkými desiatimi.

Oxygen tak ako nápravu stratenej chute po sci-fi filmoch produkovaných Netflixom vrelo odporúčam. Svižné tempo tejto jednohubky pracuje s napätím aj limitovanými zdrojmi na prežitie naozaj znamenite, aj keď narovinu treba priznať, že väčšia dávka dramatizácie a pritlačenie na pílu v zlomových momentoch by mu určite nezaškodili.

Famózny výkon naopak pod šikovne napísaným scenárom podáva Mélanie Laurent, ktorá film ťahá s absolútnou s gráciou a podáva najlepší výkon svojej kariéry.

HODNOTENIE

8/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom