Internetový obchod Alza informuje svojich zákazníkov o šíriacich sa SMS správach, ktoré podvodníci odosielajú v mene spoločnosti. Ľuďom chodia falošné textové správy, ktoré ich informujú o rôznych výhrach, medzi inými aj o výhre iPhonu 12. E-shop však žiadnu súťaž neorganizoval, ide o podvod, ktorým môžu podvodníci pripraviť ľudí o citlivé údaje alebo financie.

Podvodné SMS správy o výhre vecných cien nie sú žiadnou novinkou, no tentokrát sa podvodníci zamerali na jeden z najväčších internetových obchodov v Česku a na Slovensku. V mene Alzy prichádzajú ľuďom informačné SMSky o tom, že v súťaži získali hodnotnú výhru.

Podvodníci šíria falošné SMS v mene Alzy. Ponúkajú nový iPhone 12

Obsahom takýchto správ sú informácie o výhre z novembrového losovania, ktorú má údajný „výherca“ nájsť na priloženom odkaze. V niektorých prípadoch sa podvodníci snažia ľudí nalákať na výhru nového iPhonu 12, ktorý mal adresát správy vyhrať ako „perfektní kandidát“ v rámci programu Alza Awards 2020.

Samotné správy však už na prvý pohľad pôsobia podozrivo kvôli zlej gramatike, chýbajúcim interpunkčným znamienkami a zlej češtine. Zatiaľ nie je známe, či podvodníci pokúšajú ľudí takýmto spôsobom aj na Slovensku, Alza o podvodných SMS správach v našej krajine neinformuje.

V prípade, ak niekto dostane takúto správu, neodporúčame otvárať priložený odkaz, ktorým si má „výherca“ podľa obsahu SMSky vyzdvihnúť výhru. Môže sa jednať o podvodnú verziu webu Alzy alebo formulár pre vyplnenie platobných údajov, ktorým podvodníci pripravia ľudí o peniaze a môžu ich zneužiť pri nákupoch na internete.

Nedávno sa však Alza stala aj obeťou podvodníkov, ktorí pridávali jej IP adresu na blacklisty, čo spôsobilo zákazníkom problémy pri prehliadaní jej e-shopu a nakupovaní. Viac sa dozvieš v tomto samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP