Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká raketa Antares má pred sebou ťažké časy a hrozí, že čoskoro prestane lietať úplne, píše The Verge. Dôvodom je, že ju poháňajú ruské raketové motory a ku konštrukcii značne prispieva aj Ukrajina, ktorá je momentálne pod útokom. Export raketovej technológie je tak to posledné, čo ju trápi.

Strata tohto systému však môže pre NASA znamenať značný krok vpred – najmä kvôli kapacitám a cene rakiet Antares, ktoré sú, v porovnaní so zvyškom komerčnej konkurencie, nedostačujúce a ich nahradenie inými strojmi sa môže ukázať ako vysoko výhodné.

Ako táto raketa vôbec vznikla a prečo je dávno prekonaná?

Potreba zásobovania ISS

Raketa Antares vznikla primárne ako stroj určený pre vynášanie vedeckých experimentov a zásob na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, keďže sa pomaly blížil koniec amerického Raketoplánu a Spojené štáty chceli prejsť na komerčné zásobovanie, ktoré je lacnejšie a efektívnejšie.

Northrop Grumman

Za rovnakým účelom vznikla aj kozmická loď Cygnus (z lat. labuť) a celý systém je svojím účelom porovnateľný s raketami Falcon 9 a kozmickými loďami Dragon spoločnosti SpaceX. Rovnako aj Antares sa mal uchádzať o kontrakty s malými až strednými satelitmi. V tomto smere však neuspel a má to veľmi dobrý dôvod.

Tým je cena, ktorá je na komerčnom trhu vesmírnych letov neschopná konkurencie. Napriek tomu má tento jedinečný stroj z medzinárodných komponentov svoje využitie a NASA ponúka zálohu pre prípad, že Dragon zlyhá a bude nutné jeho lety dočasne prerušiť.

Potomkovia raketoplánov

Prvý stupeň rakety Antares meria na výšku 27,6 m a v priemere 3,9 m – od prvého stupňa Falcon 9 je teda o 20 cm širší a o asi polovicu nižší. Pohon zabezpečujú dva ruské raketové motory sovietskeho pôvodu RD-181, ktoré majú korene v ére sovietskeho raketoplánu Buran.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú