Vývoj fotoaparátov smartfónov zaznamenal v uplynulých rokoch značný pokrok, vďaka ktorému sa neraz doťahujú aj na omnoho drahšie zrkadlovky. Dnešné trendy však predpisujú výrobcom týchto zariadení využívať väčší počet objektívov, no kórejská spoločnosť prišla so skutočne unikátnym nápadom. LG chce novým patentom pochovať všetky doterajšie fotoaparáty smartfónov a pre vytváranie fotografií môže v budúcnosti využiť až 16 objektívov. 

Ešte pred pár rokmi to bol práve tento kórejský výrobca smartfónov, ktorý sa snažil inovovať fotovýbavu týchto zariadení novými technológiami. LG totiž ako prvé ukázalo ešte v roku 2011 model s duálnym fotoaparátom, ktorý navyše dokázal zhotoviť aj 3D snímky. Smartfón LG Optimus 3D bol v tej dobe nedocenený. Trend dvojitých fotoaparátov sa tak rozbehol až o pár rokov neskôr. Keď už 2 hlavné fotoaparáty nestačili, prišiel Huawei s nápadom využiť svoju „triple“ kameru a vlastné riešenie plánuje ukázať aj Nokia 9 PureView, ktorá má dostať až 9 objektívov.

LG prekvapuje novým patentom

Ani tento absurdný počet fotoaparátov však neodradil LG, aby stavil na ešte netradičnejšie riešenie. Portál LetsGoDigital informoval o novom patente, ktorý si spoločnosť uplatnila 20. novembra tohto roku. V ňom sa objavil návrh smartfónu so 16 objektívmi fotoaparátu v maticovom rozložení, ktoré majú používateľovi ponúknuť omnoho viac možností pri vytváraní fotografií ako doterajšie zostavy s dvoma či troma objektívmi. Šošovky sú pritom rôzne zakrivené, vďaka čomu môžu vytvárať zábery z rozličnej perspektívy.

Nenechaj si ujsť
Fanúšikovia smartfónovej fotografie musia spozornieť. LG má novú vlajkovú loď, ktorá prináša až 5 fotoaparátov

Pri fotografovaní týmto hexadecimálnym fotoaparátom sa predpokladá, že bude schopný vo výsledku spojiť časti záberov z viacerých objektívov, alebo tiež vybrať a upraviť objekty a ich časti na fotografiách. Používateľ by si pritom mohol vybrať aj počet objektívov, ktoré majú byť pri fotografovaní využité a pod nimi nájde aj blesk a zrkadlo, ktoré poslúži pri vytváraní selfie fotiek. Práve hlavný fotoaparát by sa tak mohol stať lepším ekvivalentom selfie fotoaparátu. Samotný patent však načrtáva aj sekundárny displej na zadnej stene smartfónu, podobne ako sme mohli vidieť pri novej Nubii X.

Využitie týchto technológií pritom nemusí byť obmedzené len na klasickú podobu smartfónov. Hexadecimálny fotoaparát a druhú obrazovku môžeme v budúcnosti nájsť aj napríklad v skladacom modeli spoločnosti. Aj keď sa LG snaží ukázať, akým smerom sa môžu vybrať fotoaparáty smartfónov, tak nebude prvou spoločnosťou, ktorá by ukázala zariadenie so 16 objektívmi. Prvenstvo si totiž drží Light L16, ktorý ponúka rovnaký počet fotoaparátov so špičkovými vlastnosťami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom