Aktualizované 30. novembra 2023 – Už zajtra, 1. decembra 2023, pre mnohých používateľov stratí legendárna platforma Ulož.to, dnes známa ako Ulož.to Disk, svoj zmysel. Stránka totiž zásadne zmení pravidlá používania a zdá sa, že sa z nej stanice obyčajné cloudové úložisko, ktoré je do určitého objemu dát možné používať aj zdarma.

Dodatočné informácie o tejto transformácii a ako pri nej postupovať sú uvedené v článku nižšie.

Pôvodný článok:

Ulož.to, populárna česká platforma preslávená najmä vďaka možnosti zdieľania súborov a teda aj internetovým pirátstvom, sa chystá na drastickú zmenu, upozorňuje platforma v tlačovej správe. Transformácia pritom bude natoľko vážna, že Ulož.to kompletne stratí svoju najznámejšiu funkciu, vďaka ktorej sa v minulosti stalo tak populárnym.

Čas spĺňať regulácie

Veľká zmena vojde do platnosti už 1. decembra a spôsobí, že viac nebude možné zdieľať súbory nahraté na túto platformu. Ulož.to v tlačovej správe vyhlásilo, že ide o „pomerne zásadnú“ zmenu, čo je však skutočne slabý výraz vzhľadom na to, že sa po takejto zmene stane z Ulož.to len cloudové úložisko, pričom v tejto oblasti bude čeliť pomerne silnej konkurencii.

Dôvodom pre takúto vážnu zmenu je podľa všetkého Akt o digitálnych službách, ktorý zaviedla Európska únia a Ulož.to sa pokúsi o spĺňanie tejto normy. Úložisko bude od 1. decembra zároveň dostupné už len pre registrovaných používateľov a zdieľanie nebude možné ani pomocou odkazu, čo niektoré iné podobné platformy naďalej umožňujú.

Redakcia

Vzhľadom na formuláciu, ktorú Ulož.to pri ohlásení tejto zmeny použilo, však nie je isté, že príde práve v tak drsnej forme.

Stránka totiž aj v minulosti prešla transformáciou a aj keď sa navonok tvárila ako nevinné cloudové úložisko, naďalej poskytovala možnosť zdieľanie pirátskych kópií rôznych súborov, ako sú napríklad filmy, hudba či počítačové hry.

Ponúka aj úložisko zdarma

Ulož.to Disk momentálne poskytuje tri rôzne plány, pričom jeden z nich je zdarma. V rámci tohto bezplatného účtu dostane používateľ úložisko s kapacitou 50 GB, čo môže mnohým vyhovovať. Za 6 € mesačne dostane používateľ 1 TB úložisko a za 15 € mesačne 15 TB.

Dlhá história

Platforma je dnes známa ako Ulož.to Disk a má za sebou bohatú históriu, ktorá sa začala písať ešte v roku 2007, kedy ponúkla aj fulltextové vyhľadávanie. Zrejme najväčšími zmenami vo svojej histórii platforma prešla v tomto roku, pričom ako dokazujú nové správy, týmto zmenám nie je ani zďaleka koniec a je možné, že stránka začne písať úplne novú kapitolu.

V prípade, že budú zákazníci s novou formou služby nespokojní, môžu prejsť na bezplatnú verziu. Pred svojou transformáciou Ulož.to používal systém kreditov, ktoré umožňovali rýchlejšie sťahovanie súborov. Tento systém už nefunguje a nahradili ho dátové balíčky, ktoré zrejme v istej forme ostanú aj po najbližšej zmene.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP