Len nedávno sme ťa informovali, že situácia s ľadovcami v Grónsku je v beznádejnom stave. Zdá sa totiž, že ak by sa nám aj podarilo zastaviť klimatické zmeny, stav v tomto regióne je natoľko vážny, že aj tak by prišlo k navýšeniu hladiny morí najmenej o 27 centimetrov.

Ľadovec Doomsday sa blíži k svojmu „súdnemu dňu“

Najnovšie portál ScienceAlert informuje, že v problémoch je aj tzv. ľadovec Doomsday, alebo ľadovec „súdneho dňa“. Topí sa totiž oveľa rýchlejšie, ako sme očakávali a už teraz jeho osud visí na vlásku.

Render morského dna .Alastair Graham/University of South Florida

Reč je o ľadovci Thwaites, čo je rozľahlý antarktický ľadovec, ktorý je súčasťou Amundsenovho mora. Svoju prezývku dostal vďaka nesmiernemu potenciálu výrazne zvýšiť hladinu morí, ako aj sklonu k rýchlemu topeniu sa v dôsledku otepľovania vody v oceánoch, píše portál ABC.

Vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále Nature Geoscience využili bezpilotnú ponorku na mapovanie podmorského terénu v blízkosti spomínaného ľadovca nachádzajúceho sa na západe Antarktídy, čo im poskytlo bezprecedentný pohľad na dianie v tomto regióne. V podstate vedci v rámci štúdie pomocou ponorky zmapovali morské dno pod ľadovcom (niekdajšiu základňu ľadovca).

Anna Wåhlin/University of Gothenburg

Podľa dostupných informácií skúmali amplitúdu a rozstup hrebeňov, ktoré na morskom dne vytesal. Pozorované znaky a stopy ukázali, že ľadovec je na roztápanie náchylnejší, než sme si mysleli.

Stačí málo

Zdá sa totiž, že niekedy počas uplynulých 200 rokov predná časť ľadovca stratila kontakt s hrebeňom morského dna a ustupovala rýchlosťou až 2,1 km za rok, čo je viac ako dvojnásobok rýchlosti, ktorú naznačovali satelitné pozorovania uskutočnené v rokoch 2011 až 2019, uvádza sa v tlačovej správe. V tej dobe sa uvádzalo, že nameraná rýchlosť bola „hornou hranicou rýchlosti ústupu tohto ľadovca“.

To znamená, že niekedy za posledných 200 rokov ľadovec ustupoval dvakrát rýchlejšie, ako ukázali satelitné merania vykonané v poslednom desaťročí. Na základe toho sa odborníci domnievajú, že ľadovec sa aktuálne drží z posledných síl a stačí málo na to, aby došlo k veľkej katastrofe. Ľadovec má totiž potenciál zdvihnúť hladinu morí až o 60 cm.

V budúcnosti by sme podľa autorov mali očakávať, že uvidíme „veľké zmeny v malých časových intervaloch.“

Aktuálne tím vedcov plánuje odobrať vzorky priamo z morského dna, čo by mohlo pomôcť určiť, kedy presne dochádzalo k tak rýchlemu ústupu ľadovca Doomsday.

Podľa geofyzika a spoluautora štúdie Roberta Lartera, ak ľadovec ustúpi za určitú hranicu, „má potenciál zmenšovať sa ešte väčšou rýchlosťou.“

Za zmienku stojí aj fakt, že v roku 2019 bola pod ľadovcom objavená obrovská dutina, v ktorej sa malo nachádzať až 14 miliárd ton ľadu. Autori novej štúdie sa ale domnievajú, že väčšina z tohto ľadu sa už stihla v posledných troch rokoch roztopiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú