Pred pár hodinami sme mali možnosť sledovať jednu z najočakávanejších udalostí automobilky Tesla v tomto roku. Investor Day 2023 bol ale pre mnohých miernym sklamaním, nakoľko automobilka neprezradila takmer žiadne detaily ohľadom dlho očakávaného a lacného Modelu 2.

V jednej z infografík sa ale objavil nový, neznámy model pod plachtou a začalo sa špekulovať, že okrem lacného kompaktného elektromobilu by mohol byť súčasne vo vývoji aj elektrický van či dodávka, píše Drive.

Fanúšikovia Tesly očakávali, že sa dozvedia viac o pripravovanom lacnom elektromobile, ktorý by sa mohol volať Model 2. Musk viackrát uviedol, že pracujú na aute s cenou do 25 000 dolárov, no zatiaľ neprezradil žiadne technické špecifikácie. Zo zverejnenej infografiky vieme iba to, že automobilka pracuje aj na ďalšom elektromobile, pričom môže ísť o dodávku alebo SUV odvodené od Cybertrucku.

Tesla

Automobilka zároveň očakáva, že menší model sa bude predávať takmer dvakrát lepšie ako v súčasnosti najpredávanejšie elektromobily Tesla Model 3 a Model Y.

Dočkáme sa aj Tesla dodávky?

Druhým vozidlom „pod plachtou“ by mohla byť podľa špekulácií dodávka alebo elektrický van. Automobilke zatiaľ chýba ľahké úžitkové vozidlo, pričom konkurencia už dávno figuruje v tomto segmente. VW nedávno predstavil model ID. Buzz, Mercedes má eVito či EQV a elektrické dodávky ponúka aj konkurenčný Ford.

Zatiaľ môžeme len špekulovať, o aké vozidlo by mohlo ísť, pričom najväčší zmysel dáva práve dodávka alebo rodinný van, pripadne kombinácia oboch ako to môžeme vidieť pri VW ID. Buzz.

Drivable Designs

Prvé náznaky o takomto vozidle sa pritom objavili už vo roku 2021. Ako sme vtedy informovali, Tesla plánuje rozšíriť ponuku svojich vozidiel aj o dodávky či mikrobusy, no na výročnej schôdzi akcionárov Elon Musk priblížil, kedy by takéto modely mohli prísť na trh.

Na otázku „Kedy?“ Musk odpovedal veľmi nejasne, no jedno je isté, elektrickej dodávky sa určite dočkáme, jej vývoj a výroba je však závislá na dodávkach batérií pre elektromobily Tesly. Vyrobiť prototyp auta je podľa zakladateľa Tesly jednoduché, zložitejšie je potom zabezpečiť výrobu, dodávku batérií a následne spustiť sériovú produkciu.

Jedno je však isté, oba modely by sa mali vyrábať v novej továrni v Mexiku. Práve tu chce automobilka započať produkciu vozidiel novej generácie a Model 2 by mal byť prvým elektromobilom, ktorý bude stáť na novej platforme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP