Aktualizované:

Informáciu o novej továrni Gigafactory v Mexiku už potvrdil aj samotný Elon Musk. Počas včerajšieho eventu Investor Day 2023 zakladateľ automobilky uviedol, že v mexickej fabrike sa budú vyrábať výhradne elektromobily novej generácie, uvádza Teslarati.

Na základe viacerých indícií, ktoré zazneli na včerajšej prezentácií, bo mohol byť prvým elektromobilom vyrábaným na novej platforme model Tesla Roadster. Ide totiž aktuálne o jedinú Teslu, ktorú už poznáme a ktorá zatiaľ nemá naplánovanú sériovú výrobu.

Tesla

Fanúšikovia Tesly očakávali, že sa dozvedia viac o pripravovanom lacnom elektromobile, ktorý by sa mohol volať Model 2. Musk viackrát uviedol, že pracujú na aute s cenou do 25 000 dolárov, no zatiaľ neprezradil žiadne technické špecifikácie. Zo zverejnenej infografiky vieme iba to, že automobilka zrejme pracuje aj na ďalšom elektromobile, pričom by mohlo ísť o dodávku alebo SUV odvodené od pickupu Cybertruck.

Automobilka zároveň očakáva, že menší model sa bude predávať takmer dvakrát lepšie ako v súčasnosti najpredávanejšie elektromobily Tesla Model 3 a Model Y.

Pôvodný článok 28.2.2023:

Tesla je absolútne nezastaviteľná. Napriek kríze na trhu s dodávateľskými reťazcami v automobilovom priemysle to vyzerá, že tohto výrobcu sa problémy nijak netýkajú.

Po dlhších špekuláciách, že by Musk mohol v dohľadnej budúcnosti postaviť ďalšiu továreň Gigafactory, prichádzajú oficiálne správy z Mexika, ktoré bude domovom novej továrne. Na tému upozornil Electrek.

Prvé špekulácie, že nová fabrika Tesly by mohla vyrásť v Mexiku, sa objavili ešte koncom minulého roka. Musk sa v tom čase zaujímal o oblasť v meste Monterrey v štáte Nuevo Leon, ktoré sa nachádza na severe krajiny a je teda blízko hraníc s USA.

Tesla (úprava redakcie)

Musk sa mal v tom čase stretnúť s guvernérom mexického štátu Samuelom Garcíom a tiež s americkým veľvyslancom v Mexiku, Kenom Salazarom. Teraz prichádza informácia od samotného prezidenta Mexika. Andrès Manuel Lopez Obrador na tlačovej konferencii potvrdil, že Tesla skutočne postaví fabriku v meste Monterrey.

Prezident bol spočiatku proti

Ako píše InsideEVs, mexický prezident nakoniec povolil, aby bola mexická Gigafactory postavená na severe krajiny v meste Monterrey. Spočiatku bol totiž proti, nakoľko má mesto problémy s nedostatkom vody a obrovská fabrika by ich mohla ešte prehĺbiť.

Počas tlačovej konferencie uviedol, že Musk sa okrem iného zaviazal čeliť tomuto problému a nová fabrika by tak nemala negatívne ovplyvniť život tamojších obyvateľov s ohľadom na dostupnosť vody. Obrador spočiatku naliehal, aby Tesla umiestnila svoju továreň k hlavnému mestu Mexico City. To sa ale nachádza príliš ďaleko od hraníc s USA a preprava vyrobených elektromobilov by tak bola náročnejšia a drahšia.

Bližšie informácie sa dozvieme možno už zajtra

Táto významná informácia ohľadom novej fabriky Gigafactory vyplávala na verejnosť iba pár hodín pred veľkým dňom spoločnosti Tesla. Už zajtra totiž automobilka odhalí svoje nadchádzajúce plány.

Možno sa tak dozvieme niečo viac o mexickej továrni, napríklad to, kedy ju plánuje Musk uviesť do prevádzky, alebo aké modely by v nej chcel vyrábať. Zajtra o 22:00 nášho času sa ale určite dozvieme informácie o novej platforme, na ktorej by mali stáť lacnejšie elektromobily, mimo iného aj pripravovaný Model 2.

O Teslu sa krajiny doslova bijú

Asi niet na svete krajiny, ktorá by nechcela, aby u nich Tesla postavila svoju továreň. Takáto investícia by priniesla množstvo pracovných miest a taktiež by výrazne pozdvihla ekonomiku krajiny.

Nedávno sme dokonca informovali o tom, že taliansky Minister dopravy Matteo Salvini na webinári organizovanom tamojším médiom Il Messaggero otvorene hovoril o tom, že chce, aby automobilka Tesla investovala v jeho krajine a postavila v nej ďalšiu európsku Gigafactory.

Tesla

Salvini považuje Elona Muska za obrovského vizionára a biznismena a bol by veľmi rád, ak by mohlo Taliansko „spolupracovať s týmto géniom“ skrz automobilku Tesla.

Minister dopravy chce v krajine vytvoriť podmienky, ktoré budú priťahovať významné zahraničné investície, akou by bola aj výstavba novej továrne Gigafactory na výrobu elektromobilov značky Tesla.

Salvini si neodpustil ani poznámky týkajúce sa administratívnych komplikácií pri výstavbe a spúšťaní výroby elektromobilov vo fabrike Giga Berlín a uviedol, že v Taliansku by sa automobilke nič podobné nestalo. Krajina by totiž plne podporovala automobilku, píše Teslarati.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP