Raspberry predstavilo ďalšiu verziu modelu Raspberry Pi 4 Model B s 8 GB operačnej pamäte, čím dosiahol až dvojnásobok doteraz najväčšej pamäte RAM v Raspberry Pi 4, ktorá predstavovala kapacitu 4 GB, informuje Raspberry na svojom webe.

Prvý minipočítač Raspberry Pi bol predstavený už pred viac ako 18 rokmi a odvtedy sa postupne vyvíjal. Dnes poznáme jeho verziu Raspberry Pi 4, ktorá bola predstavená pred rokom v troch verziách podľa veľkosti RAM pamäte (1, 2, 4 GB). Spoznali sme však ďalšiu verziu rovno s dvojnásobnou veľkosťou operačnej pamäte.

Základom Raspberry Pi 4 je 64-bitový štvorjadrový procesor s taktom 1,5 GHz. Napájanie pomocou microUSB, ktoré bolo ešte v Raspberry Pi 3, nahradili napájaním pomocou USB-C konektora a dva porty USB 2.0 vymenili za modernejšie a hlavne rýchlejšie USB 3.0. Navyše jeden HDMI port bol nahradený dvomi micro-HDMI portami.

Takisto sa zmenil aj napájací zdroj a aj jeho umiestnenie. Už viac nebude vedľa USB portov, ale vedľa USB-C konektora. Táto nevyhnutná zmena však spôsobila 3 mesačné oneskorenie predstavenia novej verzie.

V najnovšej 8 GB verzii Raspberry Pi 4 podporuje procesor počítača dokonca maximálne až 16 GB RAM pamäte. Pôvodne neboli k dispozícii ani potrebné 8 GB moduly, a tak tvorcovia museli čakať na 8 GB modul od Micronu. V 8 GB verzii prišlo taktiež k úprave napájania na doske, kvôli potrebnému vyššiemu maximálnemu prúdu.

Raspberry Pi doteraz ponúkalo iba 32 bitový operačný systém Raspbian, ktorý mal základy postavené na linuxovom Debiane. Ten síce umožňuje využiť celých 8 GB RAM pamäte, jeden proces však môže využívať maximálne 3 GB. Museli preto pristúpiť k zmene operačného systému, a tak vydali beta verziu 64 bitovej verzie operačného systému, ktorý zároveň premenovali na Raspberry Pi OS.

Prečítaj si tiež
Legendárne Raspberry Pi dostáva nový kamerový modul. Umožní pripojiť aj profesionálne objektívy

Ako dôvod Raspberry uviedlo rozrastajúcu sa komunitu, ktorej chcú zabezpečiť čo najjednoduchšie používanie odporúčaného operačného systému pre Raspberry Pi. Zároveň si myslia, že nové meno pomôže viac ľuďom veriť používaniu ich minipočítačov a softvéru.

Oddnes je verzia s 8 GB RAM dostupná a má oficiálnu cenu 75 dolárov (približne 69 €). Pre porovnanie, 4 GB RAM verzia stojí 55 dolárov (približne 50 €). 2 a 1 GB verzia majú rovnakú cenu 35 dolárov (približne 32 €).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom