Raspberry oficiálne rozširuje ponuku kamerových modulov pre minipočítač Pi. Nová kamera so snímačom Sony disponuje až 12 MPx a navyše je k nej možné pripojiť profesionálny objektív, informuje portál The Verge.

Raspberry Pi je modulárny minipočítač, ktorý má vďaka množstvu pripojiteľného príslušenstva takmer neobmedzené možnosti využitia. Ako píše Raspberry na svojom webe, prvý kamerový modul pre Raspberry Pi bol vytvorený v roku 2013 a jednalo sa o senzor OmniVision OV5647 s rozlíšením 5 MPx.

V apríli 2016 bol tento modul nahradený lepším 8 MPx snímačom Sony IMX219, s ktorým dokázali používatelia vytvárať naozaj úchvatné aplikácie, akou je napríklad triedička uhoriek, ktorej fungovanie je zachytené na videu nižšie.

Tento modul mal však značný nedostatok, chýbala mu totiž možnosť zaostrovania. Spoločnosť preto teraz prináša novú Raspberry Pi High Quality kameru, ktorá eliminuje všetky nedostatky z predchádzajúceho modulu.

Kamera je vybavená 12,3 MPx Sony IMX477 snímačom a jednotlivé pixely dosahujú veľkosť 1,55 mikrometrov. Obrovským benefitom je však možnosť pripojiť k tejto kamere objektívy s C a CS závitom. Samotná kamera je tiež vybavená prstencom na zadné zaostrovanie.

Cena modulu je v tomto prípade o čosi vyššia, štartuje na sume 50 dolárov, čo je asi 45 €. Spoločnosť Raspberry na začiatok ponúka k modulu dvojicu objektívov, jedná sa o 6 mm širokouhlý objektív s cenou 22 eur a o 16 mm teleskopický objektív s cenovkou približne 45 €.

Raspberry

Ako už ale bolo spomenuté vyššie, ku kamere je možné pripojiť akýkoľvek profesionálny objektív s C alebo CS závitom. Na obrázku vyššie je napríklad ku kamere pripojený gigantický objektív Canon 70-200 mm.

Raspberry pri príležitosti predstavenia novej kamery taktiež vydalo brožúru príkladov a projektov, ktoré ukazujú možnosti využitia kamerových modulov s počítačom Raspberry Pi. Tá sa dá zakúpiť v tlačenej forme, ale na webe spoločnosti je tiež k dispozícii na stiahnutie zdarma vo formáte PDF.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom