Novú generáciu procesorov Pentium a Celeron z rodiny Intel Atom, ktorú sú určené pre nenáročné laptopy, postihuje už niekoľko mesiacov závažný problém. Chyba spôsobuje pád 64-bitových verzií prehliadačov Chrome a Firefox, no problémy môžu mať aj iné aplikácie. Situáciu vyšetruje Google už od mája tohto roka, no problémy s týmito Intel procesormi generácie Gemini Lake postrehla aj Mozilla. Zatiaľ však existuje iba jedno riešenie, informuje Tom’s Hardware

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Prvé náznaky týchto problémov objavil Google ešte v máji tohto roka. Používatelia notebookov a zariadení s týmito procesormi Intel Atom novej generácie sa tak môžu často stretávať s pádom 64-bitového softvéru, vrátane webových prehliadačov, ktorých pády majú byť zapríčinené nesprávnym čítaním inštrukcií bajtov pri prechode cez 16-bajtové hranice, informuje Phoronix.

Problém má zatiaľ jediné riešenie. Prišiel s ním Google

Procesory Intel Atom sú pritom najčastejšie využívané v lacných zariadeniach pre nenáročné úlohy. Keďže sa tieto problémy objavili iba v spomínaných procesoroch, iné rady ako Intel Core či Intel Xeon by nemali byť chybou ovplyvnené. So zatiaľ jediným účinným riešením prišiel Google, ktorý v septembri začal problém obchádzať tým, že núti postihnuté procesory čítať pokyny bez prekročenia 16-bitových hraníc.

Zobraziť celú galériu (1)
Intel (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Procesory AMD sa nikdy nepredávali lepšie. Čísla ukazujú enormný nárast a prelomenie dlhoročnej vlády Intelu

Podľa zistení Mozilly však mala situácia nastať po aktualizácii mikrokódu čipov, čo teda naznačuje, že sa nejedná o chybu na hardvérovej úrovni a Intel ju bude môcť opraviť aj bez revízie hardvéru. Spoločnosť sa zatiaľ k situácii nevyjadrila. Najjednoduchším riešením pre používateľa môže byť prechod na 32-bitové verzie aplikácií, pokiaľ sú dostupné.