Novú generáciu procesorov Pentium a Celeron z rodiny Intel Atom, ktorú sú určené pre nenáročné laptopy, postihuje už niekoľko mesiacov závažný problém. Chyba spôsobuje pád 64-bitových verzií prehliadačov Chrome a Firefox, no problémy môžu mať aj iné aplikácie. Situáciu vyšetruje Google už od mája tohto roka, no problémy s týmito Intel procesormi generácie Gemini Lake postrehla aj Mozilla. Zatiaľ však existuje iba jedno riešenie, informuje Tom’s Hardware

Prvé náznaky týchto problémov objavil Google ešte v máji tohto roka. Používatelia notebookov a zariadení s týmito procesormi Intel Atom novej generácie sa tak môžu často stretávať s pádom 64-bitového softvéru, vrátane webových prehliadačov, ktorých pády majú byť zapríčinené nesprávnym čítaním inštrukcií bajtov pri prechode cez 16-bajtové hranice, informuje Phoronix.

Problém má zatiaľ jediné riešenie. Prišiel s ním Google

Procesory Intel Atom sú pritom najčastejšie využívané v lacných zariadeniach pre nenáročné úlohy. Keďže sa tieto problémy objavili iba v spomínaných procesoroch, iné rady ako Intel Core či Intel Xeon by nemali byť chybou ovplyvnené. So zatiaľ jediným účinným riešením prišiel Google, ktorý v septembri začal problém obchádzať tým, že núti postihnuté procesory čítať pokyny bez prekročenia 16-bitových hraníc.

Zobraziť celú galériu (1)
Intel (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Procesory AMD sa nikdy nepredávali lepšie. Čísla ukazujú enormný nárast a prelomenie dlhoročnej vlády Intelu

Podľa zistení Mozilly však mala situácia nastať po aktualizácii mikrokódu čipov, čo teda naznačuje, že sa nejedná o chybu na hardvérovej úrovni a Intel ju bude môcť opraviť aj bez revízie hardvéru. Spoločnosť sa zatiaľ k situácii nevyjadrila. Najjednoduchším riešením pre používateľa môže byť prechod na 32-bitové verzie aplikácií, pokiaľ sú dostupné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP