Takmer 300 miliónov predaných kusov, miliardové tržby, aj imidž najlepšej hernej značky súčasnosti. Aj takto by sa dala definovať úspešná séria Grand Theft Auto, ktorú si aspoň raz zapol snáď každý herný nadšenec.

Piaty, doposiaľ posledný diel legendárnej značky, jasne dokázal, že hry od Rockstaru konkurenciu hľadajú len extrémne ťažko a GTA je vždy stávkou na istotu. O to smutnejšie zároveň pôsobia správy o tom, že herná spoločnosť sa s novou hrou príliš neponáhľa a „šestku“ môžeme očakávať najskôr koncom budúceho roka.

Bez ohľadu na to nám však séria GTA doposiaľ ponúkla stovky hodín brutálnej, no extrémne návykovej zábavy a predstavila celý rad nezabudnuteľných herných postáv. Po závodnej sérii Need for Speed sme sa v najnovšom kvíze rozhodli otestovať tvoje vedomosti z univerza Grand Theft Auto.

Že si prešiel všetky hlavné diely a si na GTA expert? Dokáž to a odpovedaj správne na nasledujúcich 20 otázok. Nezabudni dať vedieť, ako si dopadol a porovnať sa s ďalšími fanúšikmi hry.

Prečo sa CJ, hlavný hrdina GTA: San Andreas, vrátil do Los Santos?

Microsoft
Správne! Nesprávne!

Carl Johnson alias CJ v Los Santos vyrastal, život v gete ho však donútil ujsť preč. Päť rokov po svojom odchode je CJ nútený vrátiť sa späť - dôvodom je smrť jeho matky, ktorá bola zavraždená.

V ktorom roku bol vydaný prvý diel série GTA?

Rockstar Games
Správne! Nesprávne!

Začiatok legendárnej série sa datuje do roku 1997, kedy štúdio DMA Design (dnešný Rockstar North) vydalo novú hru Grand Theft Auto. Hra bola najskôr vydaná na MS-DOS a Microsoft Windows, o dva mesiace neskôr nasledoval port na PS1.

Ktorá herecká hviezda prepožičala svoj hlas hernej postave Tommymu Vercettimu z GTA: Vice City?

Rockstar Games
Správne! Nesprávne!

Ústredného protagonistu z GTA: Vice City nenahovoril nikto iný ako hviezda Hollywoodu 90-tych rokov, Ray Liotta. Známeho herca si mohol vidieť aj v kultových mafiánskych snímkach ako Goodfellas či Kasíno.

Ako sa volali deti Michaela de Santa, ktorý patril k trojici hlavných postáv GTA V?

Rockstar Games
Správne! Nesprávne!

Nenapraviteľný zločinec a expert na vykrádanie bánk Michael sa aj napriek svojmu zameraniu snaží viesť usporiadaný život a venovať sa svojej manželke Amande, synovi Jimmymu a jeho staršej sestre Tracey.

Ako sa volal nenapraviteľný bratranec Nika Bellica z GTA IV?

Rockstar Games
Správne! Nesprávne!

Náruživý a večne zadĺžený gambler. Aj tak by sa dal definovať Nikov bratranec Roman. Majiteľ taxi služby narobil Nikovi množstvo starostí a vrások, zároveň však poslúžil ako odrazový mostík hlavnej postavy vo svete organizovaného zločinu.

Aká herná postava sa nachádza na obrázku?

Equality Forever / YouTube
Správne! Nesprávne!

Na obrázku vyššie nie je nikto iný ako vysoko postavený, no nemenej skorumpovaný agent FIB Steve Haines, ktorý hráčovi neraz skrížil cestu a patril medzi kľúčové postavy ovplyvňujúce príbeh v GTA V.

Významnou súčasťou GTA: San Andreas bolo súperenie o územie a vojna gangov. Ktorý z týchto gangov v hre nenájdeš?

YouTube / Rockstar Games
Správne! Nesprávne!

Aj keď meno Los Santos Locos môže znieť povedome, ide o výmysel. Zmýliť si si ho mohol s mexickým gangom Los Santos Vagos, ktorý v hre skutočne vyskytuje a ovláda významnú časť severného a východného územia.

Doplň názov jedného z hlavných rozšírení GTA IV. The Ballad of...

Rockstar Games
Správne! Nesprávne!

GTA IV sa rok po vydaní dočkalo dvojice veľkých príbehových expanzií. Prvé nieslo prívlastok The Lost and Damned, druhé zasa The Ballad of Gay Tony, inšpirované postavou magnáta a majiteľa nočných klubov Anthonyho Princa, známeho pod prezývkou Gay Tony.

Ktorú z hier nižšie si môžeš zahrať aj na zariadeniach Android a iOS?

Olli43 / YouTube
Správne! Nesprávne!

Vybrané diely zo série GTA si postupne našli cestu aj na mobilné zariadenia. Hráči si na Androide a iOS môžu aktuálne zahrať až päť dielov GTA, medzi ktorými nechýbajú legendárne diely Vice City, San Andreas či Grand Theft Auto III. Zmienené hry budú počas budúceho roka na mobilných zariadeniach sprístupnené aj v podobe definitívnej remasterovanej edície.

Približne koľko kópií hry dokázal predať posledný diel série GTA V?

Kristián Hrušovský/FonTech
Správne! Nesprávne!

GTA V po svojom vydaní v septembri 2013 vyvolal celosvetové šialenstvo a vo viacerých krajinách prepisoval rebríčky predajnosti. Do dnešného dňa stihla hra predať viac ako 150 miliónov kópií , čím sa GTA V stalo druhou najúspešnejšou hrou v histórii. Prvenstvo patrí Minecraftu s 200 miliónovými predajmi.

Hry zo série GTA sa postupne stali známe aj vďaka podareným easter eggom. Ktorú bizarnosť by si v hre hľadal márne?

Kryton YT / Flickr
Správne! Nesprávne!

Pozorní hráči mohli v dieloch GTA naraziť na čarodejnice, známych masových vrahov, strašidelných duchov, v ľade zabudnutých mimozemšťanov a dokonca aj na Yetiho. Jednorožca však nájdeš maximálne v logu známeho striptízového klubu Vanilla Club.

GTA: Vice City sa stalo známe aj vďaka ukrutne ťažkej misii spojenej s ovládaním mini-helikoptéry. Ako sa táto misia volala?

Game Destroyer / YouTube
Správne! Nesprávne!

Rozbité klávesnice aj odinštalovanie hry. Aj to mala za následok legendárna misia Demolition Man, v ktorej hráč musel v stanovenom čase na stavenisku pomocou RC helikoptéry umiestniť štvoricu výbušnín. Že nešlo o triviálnu záležitosť asi pripomínať nemusíme.

Po akom zločincovi sa volá letisko v GTA Vice City?

Kryton YT / Flickr
Správne! Nesprávne!

Escobar International Airport. Tak znie názov letiska v GTA, ktoré tvorcovia pravdepodobne pomenovali po narkobarónovi Pablovi Escobarovi. Logo letiska v hre mimochodom pripomína skutočné logo Miami International Airport.

Ktorá časť GTA v úvodnej časti obsahuje filmové intro?

GTA 5 Rockstar
Správne! Nesprávne!

Úvodné časti takmer všetkých dielov GTA oplývajú dávkou originality a navodením nefalšovanej zločineckej atmosféry. Pri Grand Theft Auto 2 tvorcovia stavili na 8-minútový akčný mini-film, v ktorom kriminálnik Claude Speed plní rôznorodé zadania pre svojich zamestnávateľov, až kým ho nepopraví nájomný zabijak od konkurencie. Ak si ho zatiaľ nevidel, nájdeš aj na YouTube pod názvom GTA2 opening intro.

Akou svetovou metropolou je inšpirované herné mesto Vice City?

GTA 5 NaturalVision mód Rockstar Games/Imgur
Správne! Nesprávne!

Vývojári z Rockstar sa pri tvorbe herného prostredia inšpirovali veľkými americkými mestami. Liberty City je napríklad napodobneninou New Yorku, San Andreas zasa San Francisca. Vice City nepredstavuje nič iné ako slnečné Miami.

Do akého roku je zasadený dej GTA: Vice City?

Rockstar Games
Správne! Nesprávne!

Dej hry GTA: Vice City z roku 2002 nám predstavil príbeh Tommyho Vercettiho a bol zasadený do Miami 90-tych rokov, konkrétne do roku 1986.

Ktorá známa herečka žalovala Rockstar za podobizeň s jednou z postáv hry GTA V?

Rockstar
Správne! Nesprávne!

Spoločnosť Rockstar kvôli svojim hrám počas rokov čelila viacerým žalobám, rok po vydaní GTA V jedna prišla aj od herečky Lindsay Lohan, ktorej sa nepáčila jej prílišná podobizeň s jednou z herných postáv. Súd v New Yorku žalobu v roku 2018 uznal ako neopodstatnenú a zmietol ju zo stola.

Aký názov nesie najvyššia hora v hre GTA V?

GTA 5 Kryton YT / Flickr
Správne! Nesprávne!

Aj keď sa v GTA V nachádzajú všetky z uvedených kopcov, najvyšší bod na mape hráč nájde na hore Mount Chilliad. Okrem množstva strmých útesov a lanovky je hora typická aj tajuplným symbolom iluminátov, ktorý predstavuje ďalší vydarený easter egg zo strany autorov.

Jeden z protagonistov nižšie nie je hrateľnou postavou v žiadnej hernej časti GTA. Ktorý?

Rockstar
Správne! Nesprávne!

Huang Lee bol hlavnou postavou v GTA: Chinatown Wars, Johnny Klebitz sa objavil v rozšírení GTA IV The Lost and Damned. Za Luisa Fernanda Lopeza si hráči zahrali v The Ballad of Gay Tony, jedinou nehrateľnou postavou tak zostáva NPC z GTA V, Lamar Davis.

Ako sa volá kult kanibalov, ku ktorým v GTA V Trevor s obľubou vozil svoje obete?

Rockstar
Správne! Nesprávne!

Nemilosrdný psychopat Trevor nemal v hre problém chladnokrvne zabíjať, zároveň sa však neštítil odovzdať svoje obete na "spracovanie" aj skupinke kanibalov z kultu Altruist, ktorých označoval ako "priateľov z hôr".

Koľko zručností mohol hráč vylepšovať Carlovi Johnsonovi, hlavnej postave v GTA: San Andreas?

Rockstar
Správne! Nesprávne!

GTA: San Andreas predstavilo množstvo sviežich nápadov, medzi ktoré patrilo aj vylepšovanie zručností hlavného hrdinu. Zdokonaľovať sa dalo dovedna až 11 rôznych kategórií, medzi ktorými nechýbala výdrž, sex appeal, narábanie so zbraňami či ovládanie lietadiel.

GTA Online ponúka možnosť zakúpiť si hernú menu za reálne peniaze. Aký názov nesie karta, ktorá v hre ponúka najväčší finančný obnos?

Rockstar
Správne! Nesprávne!

Fanúšikovia GTA Online môžu nákup herných nehnuteľností a luxusných automobilov urýchliť aj nákupom hernej meny za skutočné peniaze, nejde však o lacný špás. Najluxusnejší balíček, ktorý Rockstar v tomto smere ponúka, vo vybraných obchodoch stojí až 75 € a nesie názov Megadolon Shark.

Aké je skutočné meno postavy Big Smoke známej zo San Andreas?

Microsoft
Správne! Nesprávne!

Jedna z kľúčových postáv príbehu San Andreas je známa pod prezývkou Big Smoke. Skutočné meno (ne)priateľa hlavného hrdinu je Melvin Harris. Ďalšie známe prezývky sú Sweet (Sean Johnson) a Ryder, ktorého skutočné meno je Lance Wilson.

Aká známa kriminálna organizácia sa objaví v príbehu GTA 3?

Rockstar
Správne! Nesprávne!

Rockstar vo svojich hrách rád využíva aj neslávne známu Yakuzu, ktorá sa objavila hneď v niekoľkých dieloch série. Nechýbalo medzi nimi ani Grand Theft Auto III, okrem toho Yakuza figurovala aj v dieloch GTA Advance a Liberty City Stories.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP