Si zvyknutý na Android a prechod ku konkurencii nepripadá do úvahy? Potom určite poznáš jeho najskrytejšie zákutia, či už histórie, alebo technickej stránky. Práve jej otvorenosť a modifikovateľnosť je hlavným faktorom podpisujúcim sa na popularite operačného systému aj na Slovensku.

Už tradične sme zostavili 10 otázok, sústreďujúcich sa ako na historické zaujímavosti, tak aj na menej známe praktické vymoženosti systému ako takého.

Ako v prípade ostatných našich kvízov, zodpovedáš na jednu správnu odpoveď zo štyroch možností, kedy aj v prípade nesprávnej odpovede sa ponúka vysvetlenie, respektíve zaujímavý fakt spojený s otázkou. Pokiaľ ťa naše kvízy bavia, určite sa rovnakou formou otestuj aj v oblasti Windowsu a jeho ikonických programov, histórii mobilov, spoločnosti Apple a mnohých ďalších.

Android je aj naďalej z veľkej časti open source platforma. Ako sa volá primárne úložisko, kde nájdeš všetky zdrojové kódy potrebné k vytvoreniu vlastných variánt operačného systému?

www.source.android.com
Správne! Nesprávne!

Ako naznačujeme v otázke, AOSP je komplexné úložisko informácií a kódov, potrebných pre vytváranie vlastných verzií operačného systému Android. Platforma zároveň zabezpečuje, aby jej súčasti boli kompatibilné naprieč ekosystémom a tým pre všetkých vytvárali stabilné a spoľahlivé prostredie. Vzhľadom na jeho otvorenosť, do projektu môže prispievať každý či už formou pripomienkovania, dokumentácie alebo samotným budovaním na zdrojovom kóde.

Ktorá z nasledujúcich verzií Androidu niesla označenie Gingerbread?

Wikipédia (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Aj keď siedma iterácia Androidu nepatrí dnes už medzi najdôležitejšie v histórii, stála pri zrode niečoho, bez čoho by sme si dnešný svet telefónov nevedeli predstaviť. V roku 2010 bol totiž prvým telefónom, ktorý dostal vtedy čerstvý Android Gingerbread, práve debut dnes už legendárnej línie Google Nexus. Po niekoľkých nástupcoch pôvodného Nexusu sme sa tak dočkali úplného prezlečenia kabátov, ktoré dnes každý pozná pod označením Google Pixel. Gingerbread bol zároveň prvým mobilným systémom, podporujúcim NFC.

Ktorým z nasledujúcich kódov, keď ho vytočíš skrz aplikáciu volania, úplne vymažeš telefón a preinštaluješ firmvér?

Pixabay (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

O dnes už nie tak skrytých kódoch, na ktoré, keď "zavoláš", tak vykonáš určité akcie, si už určite počul. Poväčšinou sa jedná o vývojárske skratky, nápomocné z hľadiska jednoduchosti ich používania aj bežným používateľom. Takýmto spôsobom môžeš okrem iného získať aj podrobné informácie o zariadení, jeho jedinečné číslo IMEI, vyvolať proces reštartu alebo ako píšeme vyššie, úplne vymazať a preinštalovať zariadenie.

Nižšie môžeš vidieť funkcionality, bez ktorých by sme si už používanie Androidu nevedeli predstaviť. Ktorú z nich priniesol Android 4.1 Jelly Bean v roku 2012?

Wikipédia
Správne! Nesprávne!

Stály dohľad nad pohybom konzumenta technologickým svetom a následné podávanie informácií v dedikovanej sekcii zariadenia, Google Now, bolo predstavené už v roku 2012. Išlo však len o jeden z medzistupňov na ceste k takmer dokonalému inteligentnému asistentovi, akým Google Assistant momentálne je. Práve možnosť viesť obojstranný dialóg je rozlišovacím znakom medzi Google Now a Google Assistant, kedy druhý spomínaný predchodcu v roku 2016 plnohodnotne nahradil.

Boli časy, kedy bol najčistejší Android bol výsadou telefónov striktne vyrábaných Googlom. Ako sa ale nazýva program, zastrešujúci myšlienku najrýdzejšieho operačného systému na telefónoch spoločností tretích strán?

Xiaomi (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Android One je excelentným ťahom Google, spríjemňujúcim používanie ich operačného systému aj na lacnejších a zákonite nie najvýkonnejších smartfónoch. V špecifickom programe sú zahrnuté modely etablovaných spoločností (Xiaomi alebo Motorola) nižšej až strednej triedy, ktoré ale nie sú zbytočne preplnené aplikáciami tretích strán (bloatwarom). Smartfóny majú zároveň zabezpečenú podporu aktualizácií systému podobne, ako dedikované zariadenia s čistým Androidom a tým pádom sú tieto telefóny nielen bezpečné, ale aj svižné, a to aj pri podstatne nižšej cenovke.

Funkcia Smart Lock už neodmysliteľne patrí ku každodennému používaniu mobilného zariadenia. Aký spôsob odomykania, respektíve podmienku jeho zamykania v ponuke nenájdeš?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Veľmi obľúbená vymoženosť ponechania odomknutého telefónu tam, kde mu to povolíme skrz funkcionalitu Smart Lock bola verejnosti predstavená s operačným systémom Android Lollipop v lete 2014. Jej hlavnou prednosťou je, že na základe podmienok, ako napríklad pripojenie k Bluetooth periférii, sa telefón nezablokuje. Vedľa dôveryhodných zariadení (detekcia za pomoci spomínaného Bluetooth) vie ešte telefón určiť, že ho používateľ má vo vrecku alebo že sa podľa GPS súradníc nachádza v navolenej oblasti. Nezablokovanie na základne pripojenia k dôveryhodnej Wi-Fi sieti však chýba.

V ktorej sekcii nastavení nájdeš limitovanie procesov na pozadí?

FonTech
Správne! Nesprávne!

Vývojárske možnosti sú sekciou, ktorá už dlhé roky nepatrí medzi doménu len technicky najschopnejších fanúšikov systému. Vedľa vyššie spomínaného obmedzovania procesov na pozadí, a tým aj šetrenia operačnej pamäte, vo vývojárskom menu vieš zrýchliť animácie prechodov v rámci systému, nastaviť škálovanie obrazovky a teda dostať viac informácií na displej, nastaviť, aby sa obrazovka nikdy nevypla a mnoho ďalších, nemenej šikovných vlastností.

Ktorú z nasledujúcich aplikácií v zariadení s akoukoľvek nadstavbou Androidu v základe nenájdeš, no u konkurencie áno?

Screenstho/Youtube/Apple Explained
Správne! Nesprávne!

Apple už od prvého iPhonu ponúka konzumentom vlastné aplikácie, pričom ani tie najzbytočnejšie nedovoľuje odinštalovať. Na druhej strane, Android dovoľuje každému výrobcovi vydávanie ich vlastných verzií, ktoré neraz pôsobia nadbytočne. Aj napriek mnohým aplikáciám predinštalovaným už v základe však po prvotnom zapnutí systému nenájdeš dedikovanú aplikáciu na počúvanie podcastov. Konkurencia aj v tomto smere ponúka vlastné riešenie, a tak milovníkom iOS zariadení nevzniká potreba dodatočného sťahovania a inštalovania aplikácie tretej strany.

Na ktorú z nasledujúcich možností môžeš využiť smartfón alebo tablet s Androidom?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Všestrannosť Androidu je už tradovanou vlastnosťou tohto technologické tábora, ktorá s narastajúcim výkonom vreckových superpočítačov ponúka stále širšie možnosti využitia. Dnešné telefóny už dokážu v svojskej podobe replikovať nielen domáce multimediálne servery, ale v mnohých ďalších smeroch replikovať procesy, kedysi nedosiahnuteľné ani tými najdrahšími počítačmi. Samozrejme aj v tomto prípade hrá open-source povaha softvéru veľkú rolu.

Android je už od samotného začiatku ikonický vysokou mierou modifikovateľnosti. Ktorú z nasledujúcich funkcií odomkneš jedine rootom?

Wikipédia (Úprava redakcie)
Správne! Nesprávne!

Aj keď komunita okolo konkurenčného jailbreakingu už počas posledných niekoľkých rokov pomaly upadá, "hackovanie" otvorenejšieho operačného systému s cieľom dosahovania lepších výsledkov na strane výkonu alebo len skrášľovania používateľského prostredia sa stále teší obrovskej obľube. Navyše, rootnutie dnešných zariadení je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, kedy ho s privretými očami zvládne naozaj každý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom