Po vzore článku z minulého týždňa, kde sme sa zamerali na mieru používania rôznych verzií operačného systému Windows, sme sa pozreli na mobilný trh. Koľko Slovákov využíva iOS a Android, a ktoré verzie sú momentálne najpoužívanejšie?

Nikoho neprekvapí informácia, že nielen na Slovensku je vo všeobecnosti podstatne rozšírenejší Android. Dáta portálu gemiusRanking siahajú až do roku 2016, pričom počas posledných štyroch rokov iPhony nevlastnili pätinový podiel na Slovensku ani raz. K decembru 2020 vlastnilo smartfón s Androidom 85,13 % konzumentov a 14,86 % dalo prednosť iOS.

Najviac iPhonov za dané obdobie bolo registrovaných v októbri 2018 (16,56 %), nasledovaných novembrom (16,45 %) a decembrom (16,44%), čo je pravdepodobne spôsobené príchodom generácie iPhonov XS a XR. Práve druhý zo spomínaných sa stal nasledujúci rok najpredávanejším mobilným zariadením.

Aký Android je u Slovákov najpoužívanejší?

Vygenerovaný graf ukázal zaujímavý trend, sprevádzajúci každú iteráciu operačného systému Android. Môžeme vidieť, že v prípade každej aktualizácie sa v priebehu niekoľkých mesiacov dočkáme konštantného rastu a následne pomalého pádu v používaní.

Zároveň ale môžeme pozorovať, že ani jeden z piatich sledovaných systémov v blízke dobe nepadne k úplnej nule. To je spôsobené tým, že Android smartfóny upúšťajú od aktualizácií už po dvoch, maximálne troch rokoch.

gemiusRanking

Avšak aj keď niekoľkoročné vlajkové lode už nebežia na najnovšej verzii Androidu, telefóny sú aj naďalej použiteľné, keďže vývojári neprestávajú prispôsobovať ich aplikácie aj starším systémom.

Na grafe tak môžeme vidieť, že aj v decembri 2020 stále približne 3 % používateľov siahala po telefóne so systémom Marshmallow, predstavenom v roku 2015 a až 1,97 % po ešte starších verziách.

Najpoužívanejší, so 41,75 % základňou používateľov (čo je 49,57 % všetkých používateľov Androidu) je Android 10 Q, ktorý už tradične nasleduje rastúci trend z minulých období. Opäť sa teda dokazuje, že najpoužívanejším Androidom je vždy niekoľko mesiacov za sebou ten najaktuálnejší.

Akú verziu iOS používajú Slováci aktuálne najviac?

Nie všetci konzumenti na Slovensku majú prístup k najnovšiemu iPhonu, a keďže sa o týchto zariadeniach traduje, že sú podporované aj niekoľko rokov od kúpenia, posledným zariadením s oficiálnou podporou iOS 14 sú iPhony 6S a 6S Plus.

Najmä tento fakt sa podpisuje, že momentálne až 9,83 % Slovákov využíva jednu z iterácií iOS 14. Zatiaľ čo tento operačný systém je na vzostupe, iOS 13 už od októbra 2020 klesá, kedy ho momentálne využíva 1,72 % majiteľov.

gemiusRanking

Vzhľadom na upadajúcu podporu aj aplikácií môžeme vidieť, že posledné zariadenia s iOS 12 boli aktívne až v októbri minulého roka (1,06 %). Zároveň na grafe nie sú zohľadnené ostatné verzie operačného systému iOS, ktoré síce v určitej miere sú aktívne, no ich používateľská základňa nepresahuje 1 %.

Čísla teda naznačujú, že v Decembri 2020 až 85 % majiteľov iPhonov siahalo po najnovšom mobilnom operačnom systéme Applu, iOS 14, pričom zbytok percent je venovaný prevažne iOS 13. Takmer dvojnásobná základňa používateľov aktuálne najnovšieho systému v porovnaní s Androidom je spôsobená širokou a dlhoročnou podporou zariadení, kde Android bez najväčších pochýb stagnuje.

Ako sme na tom v porovnaní so susednými krajinami?

Ako sme písali vyššie, na Slovensku približne 15 % používateľov siaha po Apple zariadeniach a zvyšok po Androide. V susedných krajinách to vyzerá nasledovne:

  • Poľsko – 86 % Android, 14 % iOS
  • Česká republika – 80 % Android, 20 % iOS
  • Maďarsko – 80 % Android, 20 % iOS

Pozn. redakcie: Rakúsko a Ukrajina v databáze nie je. Rovnako tam nie je Nemecko, ktorým sme plánovali nahradiť Rakúsko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom