Už zajtra sa herní nadšenci dočkajú dlho očakávaného remaku legendárnej českej hry z roku 2002. Vydanie Mafie bez debaty patrí medzi zlaté klince hernej jesene, ešte pred príchodom sme sa všaj rozhodli zaspomínať si aj na starú klasiku.

Tá k nám prišla v roku 2002 a pre českých vývojárov znamenala malé zemetrasenie. Vyvolala totiž celosvetový ošiaľ a do roku 2008 dokázala predať viac ako dva milióny kópií. Za nečakaným úspechom nestálo iba originálne zasadenie, ale predovšetkým dejová zápletka, komplexné postavy, aj nefalšovaná mafiánska atmosféra.

Určite nezmeškaj
Aká je prerobená Mafia s českým dabingom? Takéto sú prvé zábery a detaily priamo z hry

Československých fanúšikov potešil aj bezchybný český dabing, o ktorý sa postarala dabérska elita, mnohé výroky z hry doslova zľudoveli. Aj vďaka zvukovej stránke sa Mafia nielen v našich končinách dodnes radí medzi najobľúbenejšie hry vôbec.

Ako bude vyzerať chystaný remake sa budeš môcť dozvedieť už čoskoro, ešte pred tým si však na českú legendu zaspomínaj a dokáž, že si na hru skutočným expertom.

Ako sa volá české štúdio, ktoré sa postaralo o vývoj Mafie?

Flickr
Správne! Nesprávne!

Mafia bola vydaná v roku 2002 a nestál za ňou nikto iný ako známy český tvorca Dan Vávra a štúdio Illusion Softworks. České štúdio šesť rokov po vydaní Mafie odkúpila spoločnosť Take-Two, akvizícia sa však príliš nepodarila, keďže nasledujúce roky bolo viacero vývojárov prepustených. Dnes už Illusion Softworks ani 2K Czech neexistuje, zvyšky štúdia sa v roku 2017 spojili so vývojármi z Hangar 13.

Do akého fiktívneho mesta je zasadený dej Mafie?

Hangar 13
Správne! Nesprávne!

Príbeh Mafie sa odohráva na Stredozápade Spojených štátov počas Veľkej hospodárskej krízy, dej je zasadený do známeho mesta Lost Heaven. To je riekou rozdelené na tri základné časti, pričom herné prostredie ponúka viacero jedinečných štvrtí ako China Town alebo Hoboken. Zaujímavosťou, ktorú si možno nevedel je, že Lost Heaven má približne 1,2 milióna obyvateľov.

Aká je maximálna povolená rýchlosť pri jazde v meste? (v míľach za hodinu)

Hangar 13
Správne! Nesprávne!

Predpisy sa musia dodržiavať a inak to nebolo ani v Lost Heaven. Poriadok na cestách zabezpečovali policajné hliadky, ktoré hráča zadržali nielen pri vážnych dopravných priestupkoch a búračkách, ale tiež pri najmenšom prekročení rýchlosti. Limit bol v tomto prípade stanovený na 40 mph (60 km/h) mnohí fanúšikovia si dobre pamätajú obmedzovač rýchlosti v podobe tlačidla F5.

Ktorý český herec sa postaral o dabing hlavnej postavy, Tommyho Angela?

Mafia 1 Screenshot/YouTube
Správne! Nesprávne!

Všetci z hercov a dabérov svoje hlasy skutočne prepožičali postavám z hry, ústredného protagonistu nadaboval Marek Vašut. Zapamätateľný je však aj Petr Rychlý ako Tommyho pomocník Paulie či Antonín Molčík v role dona Salieriho.

Akú kapacitu zásobníka mal legendárny Colt 1911?

mafia I GOG
Správne! Nesprávne!

Verný spoločník Colt 1911 dostal Tommyho z viacerých malérov a v hre vďaka malému spätnému rázu patril k najobľúbenejším pomôckam. Problémom bola len munícia, ktorá bola extrémne vzácna a nútila hráča strieľať na istotu. Colt 1911 bol vybavený zásobníkom so siedmymi nábojmi, pri predčasnom prebití navyše hráč o všetky z nich prišiel.

Približne koľko automobilov ponúka základná verzia hry?

Screenshot/YouTube
Správne! Nesprávne!

V ponuke hry nájdeš rovných 51 dobových automobilov, na prevedení ktorých si tvorcovia dali mimoriadne záležať. Veľký dôraz kládli na autenticitu, okrem vzhľadu sa tiež snažili zachovať jazdné vlastnosti typické pre konkrétny model. Ďalších 19 automobilov predstavil doplnkový mód ku hre s názvom Free Ride Extreme. Zaujímavosťou je, že aj keď sú automobily dobovo presné, ich mená si autori museli kompletne vymyslieť. Na používanie skutočných názvov totiž nedostali licenciu.

Ako sa volal člen konkurečnej mafiánskej rodiny, ktorého sa Tommymu s Pauliem nedarilo zabiť?

YouTube/Screenshot
Správne! Nesprávne!

"Bastard se štěstím." Aj týmto prívlastkom hlavný hrdina hry častoval člena konkurečnej rodiny Morello, ktorá sa pokúsila zabiť dona Salieriho. Odpoveď na seba nenechal dlho čakať, namiesto dona Morella si však zabijaci vyhliadli jeho mladšieho brata Sergia, ktorého sa im podarilo odrovnať až na tretí pokus.

Čo mal hráč podľa dona Salieriho ukradnúť v jednej z posledných misií s názvom Jen tak pro radost?

YouTube/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Mala to byť len triviálna fuška v prístave, jej vyvrcholenie však zásadne ovplyvnilo vyvrcholenie celej hry. V misii Jen tak pro radost don Salieri požiadal Tommyho, Paulieho a Sama, aby pre neho ukradli zásielku cigár. Z jednoduchého zadania sa napokon vykľula krvavá prestrelka s prekvapivým odhalením.

Kde sa odohráva finálna prestrelka v hre?

YouTube/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Posledná misia niesla pomenovanie Smrt umění, ako už napovedá samotný názov, odohrávala sa v miestnej galérii. Prezrádzať detaily síce nebudeme, povedzme len, že v nej došlo k vyrovnaniu účtov s dôležitými postavami.

Ako sa volá postava na obrázku?

YouTube/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Na obrázku nie je nikto iný ako Tommyho žena Sarah. Sarah je dcérou miestneho barmana Luigiho, ktorý Toma v hre požiadal, aby ju odprevadil domov. Pokojná prechádzka sa nezaobišla bez problémov, Tomy však česť mladej ženy ubránil a láska bola na svete.

Ktorú z týchto oblastí nenájdeš na hernej mape?

Hangar 13
Správne! Nesprávne!

Herné mesto Lost Heaven je rozdelené na niekoľko častí, medzi ktorými nechýba Central Island, Little Italy alebo Oakwood. Štvrť s názvom Highbrook by si však v hre hľadal márne, predstavená bola totiž až v pokračovaní Mafia 2.

Čím bolo špecifické kradnutie áut v hre?

Illusion Softworks
Správne! Nesprávne!

Mafia ponúkla viac ako 50 automobilov, na ktorých sa hráč mohol prevážať mestom. Nie všetky sa však dali ukradnúť okamžite. Najskôr bolo u automechanika Ralpha potrebné zistiť, ako konkrétny typ vozidla ukradnúť. Ponuka sa následne rozširovala plnením príbehových misií v hre.

Ako sa Tommy dostal do mafiánskej rodiny?

YouTube/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Mala to byť len ďalšia obyčajná noc v taxíku, až kým Tommymu do auta nevbehla dvojica zbedačených mafiánov s jasným príkazom, aby ich okamžite dostal do bezpečia. Mafiáni sa následne hlavnému hrdinovi odvďačili ďalšími "prácičkami", čím sa začala Tomova mafiánska kariéra.

Čím bola špecifická postava predajcu zbraní menom Yellow Pete?

Illusion Softworks
Správne! Nesprávne!

V posledných dvoch misiách hry hlavnej postave pomocnú ruku podal aj obchodník so zbraňami Yellow Pete. Výraz v tomto prípade nie je zvolený náhodne, Pete mal totiž len jednu ruku. Prečo ho prezývali Yellow Pete? Podľa Paulieho mal najžltšie zuby v meste a navyše nepekne zapáchal.

Ako sa volal majiteľ obľúbenej reštaurácie dona Salieriho?

Hangar 13
Správne! Nesprávne!

Don Salieri bol mužom vybraných chutí a okrem cigár zbožňoval aj špeciality talianskeho šéfkuchára Pepeho, do ktorého reštaurácie s obľubou chodieval na obed. Jedna z týchto návštev sa mafiánskemu bossovi takmer stala osudnou.

Akú úlohu v rodine zastáva Vincenzo?

YouTube/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Osobný šofér dona Salieriho sa volá Carlo, bar v reštaurácii obsluhuje Luigi, no a o prídel pojazdnej flotily sa stará koktajúci Ralph. Zostáva teda správca zbraní, ktorým je práve Vincenzo, jeden z najstarších a najváženejších členov Salieriho gangu.

V akom období sa príbeh Mafie odohráva?

Hangar 13
Správne! Nesprávne!

Dej hernej Mafie sa odohráva v popredí Veľkej hospodárskej krízy, konkrétne v rokoch 1930-1938. Epilóg síce hráča zavedie ešte ďalej, všetky kľúčové udalosti v hre sa však odohrajú počas zmieneného obdobia.

Ako sa volá misia, v ktorej musia hlavné postavy ukradnúť kanadskú whisky?

YouTube/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Jedna z mála misií, ktorá Tommyho a Paulieho zavedie mimo hlavné mesto, nesie názov Výlet do přírody. Hlavný hrdinu tu má za úlohu prebrať zásielku kanadskej whisky, ako to už býva, udalosti naberú nečakaný spád a misia vrcholí divokou prestrelkou a naháňačkou.

Tvorcovia v Mafii šikovne umiestnili aj zopár easter eggov. Meno ktorej známej mafiánskej rodiny v hre môžeš nájsť?

YouTube/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Aj českí tvorcovia odmenili pozorných hráčov viacerými vydarenými easter eggmi. Jedným z nich je aj meno hotelu, do ktorého je Tommy poslaný za účelom likvidácie prostitútky. Volá sa Corleone a je narážkou na najznámejšiu mafiánsku knihu a filmovú sériu Krstný otec. Ďalší vydarený easter egg môžeš nájsť napríklad v prístave pri vykladaní dební s označením Scorsese Import Export. Ide o odkaz na slávneho režiséra Martina Scorseseho, autora filmov ako Kasíno či Mafiáni.

Easter eggom patrí aj posledná otázka. Na aké české mesto tvorcovia drobnými detailmi v hre viackrát odkazujú?

Hangar 13
Správne! Nesprávne!

Pozorným hráčom možno neunikla referencia autorov na české mesto Brno, kde sídlila aj vývojárska spoločnosť. Českí vývojári v hre nechali hneď niekoľko narážok týkajúcich sa tohto mesta. Brno je napríklad napísané na korbách nákladiakov, ktoré sa premávajú po meste alebo zobrazené v niektorých záberoch na fľašu whisky. České mesto bolo spomenuté aj v druhej časti, objavilo sa vygravírované na veľkom trezore.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom